Etik açıdan Sokrates ve Platon felsefesinde kendini bilme sorunu
From the poi̇nt of ethi̇cs, the problem of 'Self-awareness' i̇n the phi̇losophy of Sokrates and Platon
- Tez No: 441566
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kendini bilme problemi felsefe tarihinde oldukça fazla yer bulan bir konu alanıdır. Kendini bilme kavramı, Platon ve Sokrates felsefesinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma tezinde 'kendini bilme' probleminin ya da kavram olarak 'kendini bilme'nin, Platon ve Sokrates felsefesindeki yerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Kendini bilme problemi'nin bu felsefedeki yerini daha kapsamlı görebilmek için, Platon ve Sokrates felsefesinde önemli yeri olan erdemler, yine bu felsefede önemli olan 'iyi' ve 'mutluluk' kavramları incelenmiştir. Ayrıca bu kavramlarla 'kendini bilme' kavramı arasında kurulan bağlantılar irdelenmiştir. Ek olarak kendini bilme kavramına yakın anlamlı olduğu düşünülen kavramlar ele alınmıştır.Bu çerçevede ,'kendini bilme' kavramının bu felsefe alanındaki yeri araştırılmış, yine 'kendini bilme' kavramının Platon ve Sokrates felsefesinde temel olarak benimsenen kavramlarla bağlantısı açık şekilde ortaya konmuştur. Araştırma sırasında mutluluk, iyi, bilgelik, cesaret, adalet, ölçülülük gibi kavramlarla 'kendini bilme' kavramı arasında kurulan bağlantılar önemli görülmüş ve ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Tüm bu bağlantılar araştırmayı daha anlamlı hale getirmiştir. Sonuç olarak, Platon ve Sokrates felsefesinde kendini bilme kavramının; insan yaşamını anlamlandıran, insanın kendi yaşamını sorgulamasını sağlayan, hedef ve süreç bazında insanın gelişimi için önemli kriterler sağlayan bir fonksiyonunun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca kendini bilmek, ahlaki anlamda insanın üstün bir varlık olma özelliğini ortaya çıkarması için; araç olma özelliği taşıyan bir kavram olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of“self-awareness”has been one of the subject areas, which is pretty much appeared in the history of philosophy. The notion of“self-awareness”has an important part in the philosophy of Socrates and Plato as well. In this research paper, the question of“self-awareness”or“self-awareness”as a notion, is aimed to be understood in the way of Plato and Socrates' philosophy. In order to see more comprehensively the area of the question of“self-awareness”in this philosophy; virtues, which have an important place in the philosophy of Plato and Socrates and the terms of“good”and“happiness”, which also have a significant part in this philosophy have been researched. Additionally, relationships set up between these terms and“self-awareness”have been studied. Moreover, the terms which may have been thought near-synonymous to the notion of 'self-awareness' have been dealt with. In this respect, the point of the term of“self-awareness”in this philosophy area has been researched, and also the relation between“self-awareness”and the terms which are thought to basic in the philosophy of Plato and Socrates, has been clearly put forward. In the course of research, relations set up between the notion of“self-awareness”and the terms like happiness, good, wisdom, courage, justice, temperance have been considered as important and analyzed in details. All these relations has provided this research to be more significant. To sum up, it has been deduced that in the philosophy of Socrates and Platon, the notion of“self-awareness”is a function that makes sense of man's life, provides man's questioning his life, provides important criteria for man's development on the basis of progress and goal in life. Besides; self-awareness, in the mean of ethics for man's finding out the property of being a superior creature, has confronted us as a notion of having a feature of being a mean.