Alkol ve madde bağımlılarında uyku bozukluğu ve dürtüsellik arasındaki ilişki
Relationship between the sleep disorders and i̇mpulsi̇vi̇ty i̇n alcohol and substance user
- Tez No: 441622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç:Son zamanlarda artan alkol ve madde bağımlığı hastalarının içinde yaşadığı sorunlardan biri olan uyku probleminin dürtüsel davranış ve düşünceleri nasıl etkilediği bu durumda nasıl uykuya geçtiği, ayrıca Motor Dürtüselliği, Dikkat Eksikliği Dürtüselliği ve Plan Yapma Dürtüselliğinin uyku kalitesiyle ilişkisinin olup olmadığı araştırılacaktır. Bu çalışmada alkol ve madde bağımlılarında uyku bozukluğu ve dürtüselliğin karşılaştırılması ve uyku bozukluğu ile dürtüsellik arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul il merkezinde bulunan 2016-2017 yıllarında resmi kayıtta yer alan NP İSTANBUL NÖROPSİKİYATRİ HASTAHANESİ Amatem bölümünde yatan 47 hastadan oluşmuştur.Katılımcıların hepsi Alkol ve Madde bağımlısıdır. Araştırmaya katılan alkol ve madde bağımlısı hastaların 42'i erkek (%89,4), 5'i kadındır (%10,6)Araştırmanın kontrol grubu Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi merkezindeki 47 kişiden oluşmuştur.Katılımcıların alkol ve madde bağımlısı değildir.Uygulama boyutunda ise veri toplama aracı olarak, yerli ve yabancı kaynaklar taranarak, yayınlar incelenerek, uzman görüşleri de alınarak Epworth Uykululuk ölçeği, Stanford uykululuk ölçeği, Pitsburg Uyku Kalitesi ölçeği, Berlin Anketi, Barratt Dürtüsellik Ölçekleri araştırmada uygulanmıştır. Uygulama Alkol ve Madde bağımlısı hastalara yapılmış ve sonuçlar istatistikî yöntemlere irdelenerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmadaki bulgulara göre Alkol ve Madde Bağımlılarının uyku kaliteleri ile motor dürtüleri arasında bir ilişki incelendiğinde, Alkol ve Madde Bağımlılarının uyku kalitesi ile motor dürtüleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunamamıştır. BIS-11 ölçeğinin alt ölçeği olan Dikkatsizlik ve Bilişsel Düzensizlik ve Kontrolü Sağlayamama, Bilişsel Karışıklığa tahammülsüzlük ile Uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaptığımız bu çalışmada Alkol ve Madde bağımlısı hastalarda Dürtüsellik ve Uyku bozukluğu puanları arasında pozitif ilişki görülmektedir. Yapılan çalışmamızda Alkol ve Madde bağımlısı hastaların kontrol grubuna göre uyku kalitesinin anlamlı olarak daha kötü olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada alkol ve madde bağımlısı hastalarında dürtüsellik ve uyku kalitesi arasında pozitif bir ilişki görülmüş olup, Sağlıklı bireylerde dürtüsellik ve uyku kalitesi arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Alkol ve madde bağımlısı hastalarına yönelik uyku bozukluğu ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi inceleyen daha geniş hasta ve kontrol grubunun olduğu başka çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study will assess the impact of sleep problem, that is one of the biggest problems of substance users and alcohol abusers, on impulsive behavior and thoughts and also the relations between sleeping quality and motor impulsivity, attention deficit disorder as well as scheming impulsivity. It was aimed at this study to compare sleep problem and impulsivity and also if there is A relationship between sleep disorder and impulsivity. Tools and Method: The working group of The study contains 47 patients of alcohol and substance addiction treatment department of NP İstanbul Hospital, that is located in İstanbul, in 2016-2017. Participants are all alcohol Abuser and substance users. The Number of Male patients is 42 ( %89.4) where The Number of the female patients is 5 ( %10.6 ). The control group of The study includes 47 people in municipality of tavşanlı in Kütahya. The participants are not alcohol Abuser nor substance user. In The study; all literature is reviewed, all publications are assessed and Epworth somnolency scale, Stanford somnolency scale, pitsburg sleep quality scale, Berlin survey and barratt impulsivity scales are all applied. The application is directed to alcohol abusers and substance users and the Results are assessed with statistics. Findings: The findings of the study showed that the sleep quality of the alcohol abusers and substance users has no Positive relationship with motor impulse. However the study showed that there is a close relationship between cognitive, inattention and control disorder which is subscale of BIS 11 Scale and sleep quality. The study clearly shows the Positive relationship between impulsivity and sleep disorder as regard to scores of patients. It is observed in the study that alcohol abusers and substance users have less sleep quality as compare to control group. Results: In this study, it is observed that there is a positive relationship between impulsivity and sleep quality on alcohol abusers and substance users where there is no such relation healthy individuals. It can also be said there is a big necessity for different studies in regard to relationship between impulsivity and sleep quality on alcohol abusers and substance users.