Psikoloji öğrencilerinde stresle başa çıkma stratejileri, olumsuz otomatik düşünceler ve depresyon belirtileri ilişkisi
Relation of stress coping strategies, negative automatic thoughts and depressive symptoms in university students
  1. Tez No: 441625
  2. Yazar: DİLARA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin stresle başa çıkma stratejileri, olumsuz otomatik düşünceleri ve depresyon belirtileri ilişkisi araştırılmaktadır. Araştırmanın diğer bir amacı da stresle başa çıkma stratejileri olumsuz otomatik düşünceler ve depresyon belirtileri ilişkisinin anlamlı olup olmadığını sorgulamaktır. Üsküdar Üniversitesinde psikoloji bölümüne devam eden (126 kız ve 27 erkek) üniversite öğrencisine yapılmıştır. Araştırmada“Stresle Başa çıkma Tarzları Ölçeği”(SBTÖ); stresle başa çıkma stillerini ölçmek üzere:“Beck Depresyon Ölçeği”(BDÖ), depresyon düzeylerini ölçmek üzere ve“Geliştirilmiş Otomatik Düşünceler Ölçeği”(ODÖ- G) olumsuz otomatik düşüncelerini ölçmek üzere uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H- Testi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler arasındaki ilişkiye spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, stresle başa çıkma stratejileri, olumsuz otomatik düşünceler ve depresyon belirtileri arasında anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre öğrencilerin depresif eğilimlerini en aza indirgemek için, üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik servislerinin daha fazla özverili çalışmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
: Relationships between students' coping strategies with stress, negative automatic thoughts and the relationship of depression symptoms are examined in the paper. On of the aim of the paper is to question the significance of coping strategies with stress, negative automatic thoughts and the relationship of depression symptoms. A group of 153 (126 female and 27 male) university students attending the University of Üsküdar were examined. The students participated in the research as a volunteer and also being informed about the research. In the paper, using the Coping Strategy with Stress Indicator (CSSI) to measure the styles of coping with stress ; theBeckDepression Inventory (BDI) to measure the level of depression and the Revised Automatic Thoughts Scale (ATS-R) to measure the negative automatic thoughts. The data obtained in this research was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 program. For the comparison of quantitative data; in the difference between the two groups, was used Mann Whitney-U test, in case of more than two groups, for compairing between groups of parameters was used Kruskal Wallis H- test. Relations between the scales used in this research were analyzed by Spearman correlation test. In findings, significant relationships were established among coping strategies with stress, negative automatic thoughts and the relationship of depression symptoms. On this result, in order to minimize saturninity, we should recommend universities to work more effective on psychological counseling and guidance services.