Hücre ve hücre kültürlerinde enzim analizlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulanması
Development of enzyme analysis in cells and cell cultures and their clinical applications
- Tez No: 44163
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Hücre ve hücre kültürlerinde enzim analizleri monogenetik hastalıkların prenatal ve postnatal tanısında, önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada iki ayrı tip hücre kültüründe (fibroblast, lenfoblast) mukopolisakkaridozların kesin ayırıcı tanısında kullanılan İM enzim aktivitesi üzerinde çalışıldı. Mukopolisakkaridoz III B tanısında kullanılan a-N-Asetil Glukozaminidaz aktivitesi spektrofotometrik metodla sağlıklı kişilerin serum (n = 20), lenfoblast kültürlerinde (n = 20), fibroblast kültürlerinde (n =20) ölçülerek kontrol grubu değerleri belirlendi. MPS VII ye neden olan |3- Glukuronidaz aktivitesini fluorimetrik metodla lenfoblast (n =20) ve fibroblast kültürlerinde (n =6) ölçülerek kontrol grubu değerleri belirlendi. Bulunan sonuçlar kaynaklardaki kontrol grubu değerleriyle uyumluydu. Index vaka bulunamadığından dolayı hasta çalışması yapılamadı. Ancak serumda yapay olarak a-N-Asetil Glukozaminidaz aktivitesi düşürüldüğünde, uyumlu olarak azalmış aktivite saptandı. Sonuçlar, laboratuvar şartlarımızda hücre kültürlerinde enzim analizlerinin yapılabileceğini göstermektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Enzyme analysis in cell and cell cultures has great importance in prenatal and postnatal diagnosis of monogenetic diseases. In this study, it has been worked on two enzyme activities which are being used İn the specific distmguishmg diagnosis of mucopolysaccharidoses in two different cell cultures, (fibroblast, lymphoblast) a-N-Asetyl Glucosaminidase activity used in the diagnosis of mucopolysaccharidose III B was measured in the serum of healthy subjects (n= 20), lymphoblast cultures (n = 20), fibroblast cultures (n = 20) by means of spectrophotometric method and thus, control values were determined, p- Glucuronidase activity causing MPS VII was measured in lymphoblast (n =20) and fibroblast cultures (n = 6) by means of fluorimetric method and thus, control values were determined. The found results were in accordance with the control group values mentioned in the literature documents. Patient study couldn't be carried out becouse of lack of index case. But, it has been observed that the activity decreased accordingly when the a-N-Asetyl Glucosaminidase activity was decreased artificially in serum. As a consequence, the result show that enzyme analysis could be carried out in cell cultures in laboratory conditions. 62