Preparation and characterization of antifouling TiO2-polysulfone ultrafiltration membranes
Tıkanmaya karşı dirençli TiO2-polisülfon ultrafiltrasyon membranları üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 441744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, membranlar polisülfon (PSf), polivinilpirolidon (PVP) ve çözücü olarak N-metil-2-pirolidon (NMP) kulllanılarak faz dönüşümü metodu ile, kütlece %0, %0,5, %2 ve % 4 olmak üzere dört farklı nanoparçacık (TiO2) bileşim oranlarında hazırlanmıştır. Titanyum dioksit, yüksek akı değeri sağlayabilme, fotokatalitik membran reaksiyonlarına karşı eğilim ve yarıiletkenlik gibi özellikleri sebebiyle son yıllarda nanoparçacık katkılı membran üretiminde oldukça ilgi çekici bir bileşiktir. Bu sebeple, bu çalışmada titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacık katkılı membran üretimi ve karakterizasyonu üzerinde durulmuştur. Üretilen membranların morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. Membranlar, saf su akısı ölçümü, tıkanma davranışlarının (akı azalması ve akı gerikazanımları) belirlenmesi gibi ultrafiltrasyon testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, bu çalışma üretilmiş membranlarda ve üretim aşamalarında nanoparçacık boyutu değerlendirmeleri, mekanik testler, su çekme deneyleri ve temas açısı ölçümlerini de içermektedir. Membranların üç farklı kimyasalla temasında oluşan titanyum dioksit nanoparçacık geri salımları da ayrıca incelenmiştir. Son olarak, geri salınan TiO2 nanoparçacıklarının potensiyel fotokatalitik aktivitesi de bu çalışmada bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study membranes were prepared by phase inversion method using polysulfone (PSf), polyvinylpyrrolidone (PVP) in solvent N-methyl-2-pyrrolidone (NMP) with four different loadings of titania nanoparticles (TiO2-NPs), 0.0%, 0.5%, 2.0% and 4.0% by weight. Because of its unique characteristics, such as obtaining high water flux, semi-conductivity, propensity to photocatalytic membrane reactions, titania has been gaining more attention for producing nanoparticles embedded membranes. Therefore, this study is focused on the production and characterization of titania (TiO2) nanoparticles entrapped membrane sheets. The morphology of the fabricated membranes was analyzed by using scanning electron microscope (SEM). The membranes were subjected to ultrafiltration tests, such as measurement of pure water flux, fouling behavior including flux decline and flux recoveries. Besides, this study includes particle size evaluation of nanoparticles, mechanical tests, water uptake and contact angle measurements of fabricated membranes. Titania release under interaction with different chemical agents (HCl, NaOH and NaOCl) was also investigated. Finally, potential photocatalytic activity of released titania was examined.