Ozonlu, reçineli, klorlu, selestit taşlı ve doğal kaynak sularının bıldırcınlarda performans, oksidatif stres ve karkas parametreleri üzerine etkileri
The effects of waters with ozone, resin, chlorine, selestite stone and nature on performance, oxidative stres and carcass parameters in quails
- Tez No: 441787
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NURSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Ozonlu (Hazır ticari pet su), Reçineli (100 g çam çırası/4,5 l şehir şebeke suyu), Klorlu (Şehir şebeke suyu), Selestit Taşlı (200 g/4,5 l şehir şebeke suyu) ve Doğal Kaynak Suları (Kadın-Çocuk Hastanesi civarındaki Karlıova Çeşmesi, Bingöl, Türkiye) gibi 5 çeşit suyun bıldırcınlarda performans, oksidatif stres ve karkas parametrelerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapıldı. Denemede 150 adet dişi-erkek karışık 3 günlük bıldırcınlar kullanıldı ve her bir su grubunda 30 adet olmak üzere 10 kuş bulunan 3 alt gruba ayrıldı. Deneme 7 hafta sürdürüldü. Deneme boyunca hayvanlara protein oranı %26,14 ve ME 3069 kcal/kg olan tek bir yem ve beş farklı su çeşidi ad libitum olarak verildi. Denemede kullanılan su tiplerinin analizlerinde pH, Ca, Mg, Cl, Elektriksel İletgenlik ve Total Bakteri bakımından istatistiksel farklılıklar gözlendi. Canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı ve yem tüketimi Doğal Kaynak Suyu içen bıldırcınlarda en yüksek, Reçineli Su Grubu'nda ise en düşük bulundu (P0,05). Sonuç olarak su çeşitlerinin önemli etkilerinin olduğu, şebeke sularına reçine katmanın suyun dezenfeksiyonu ve yumuşatılmasında önemli bir katkı yapmadığı, sudaki çözünmüş madde miktarının (TDS) canlı ağırlık, GCAA, yem tüketimi, su içimini, YYO ve oksidatif stres biyomarkerlerini olumlu yönde etkilediği, Reçineli Su hariç 4 su tipi için sıralamanın; 1-Doğal Kaynak Suyu, 2-Ozonlu Su, 3-Selestit Taşlı Su ve 4-Şebeke Suyu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to aim the effects of 5 types waters with Ozonated (available commercial pet water), Resinous (100 g pine kindling/4.5 l city water), Chlorotic (city water), Celestite Stone (200 g/4.5 l city water) and Natural Spring (Karliova Fountain, Around of The Hospital of Women-Children Bingol, Turkey) on performance, oxidative stress and carcass parameters in Japanese quails. A total of 150 three days old mixed female-male quails were divided into 3 subgroups of 10 birds, including 30 birds in each water group. The experiment was continued for 7 weeks. The experimental diet of one type (CP 26.14% and ME 3069 kcal/kg) and five different water types were given ad libitum for animals during in the trial. The analysis of water types used in the experiment were observed statistical differences on pH, Ca, Mg, Cl, Electrical Conductivity and Total Bacteria. Live weight, daily live weight gain and feed intake were the highest in the drinking group of Natural Spring Water, while the lowest was found at Resinous Water group (P0.05). As a result, the effects of types of water was important, and the resin into water was no profitable for disinfection and softness of city water, and the amount of total dissolved solids (TDS) of water were the positive effect on live weight, ADG, feed consumption, water intake, FCR and oxidative stress biomarkers, and except Resinous Water, the ranking were determined for four water types; 1-Natural Spring Water, 2-Ozonated Water, 3-Celestite Stone Water and 4- Chlorotic Water.