Serbest dolaşımlı ve kapalı sistemde yetiştirilen atak-s genotipi erkeklerinin besi performansı ve karkas özellikleri bakımından karşılaştırılması
The comparison of growth performance and carcass traits of atak-s males at conventional and free-range condition
  1. Tez No: 441788
  2. Yazar: TÜLAY BARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Atak-S genotipinin erkeklerinin serbest dolaşımlı ve kapalı sistemde besi performansı ve karkas özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için, toplam 180 adet 1 günlük Atak-S civcivleri şansa bağlı olarak 3 gruba (n=60) ve 3 tekerrürlü (n=20) olacak şekilde dağıtılmıştır. Hayvanlar haftalık ve 0,1 g hassasiyetli terazi ile tartılmışlardır. Deneme toplam 84 gün sürmüştür. Araştırma materyali hayvanların 12 haftalık yaşa kadarki canlı ağırlıkları, yem tüketimleri, kümülatif yemden yararlanma oranları grup bazında incelenmiştir. 1. Grup adlibitum yem 2.grup mera+kontrol grubunun tükettiği yem miktarının %80'i kadar yem, 3. Grup ise mera+kontrol grubunun tükettiği yemin %50'si kadar yem tüketmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective this study was to figure out growth performance and carcass traits of Atak-S males developed by Ankara Poultry Research Institute at conventional and free-range conditions. To accomplish this goal, totally 180 day old birds were divided into 3 groups (n=60) with 3 replicates (20 bird/each) randomly. The male birds were weighted by 0.1 g sensitivity scale by weekly. The trail was lasted 84 days. Weekly body weight, feed intake and feed conversion rate, and carcass traits and meat quality were evaluated in group base. The first group received feed adlibitum, the second and third group received 80 and 50 % of 1st group + adlibitum pasture, respectively.