Teaching a foreign language in primary school a case study
  1. Tez No: 4636
  2. Yazar: BANU NERİME GÖKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
101 arouse interest and desire for advanced learning rather than to teach them all grammatical rules and vocabulary of that language. 3.3. TÜRKÇE ÖZET Bilimde, teknolojide, tıpta, sanayi ve ticaretteki hız lı gelişim yabancı dil öğrenimini zorunlu kılmıştır. Ne var ki, birey ana dilini kazanırken gösterdiği başarı yı, yabancı dil öğreniminde tam olarak gösterememektedir. Bunun nedeni ise, yaşamın ilk yıllarında oluşan anadil edi niminin doğallığına karşın, yabancı dil öğreniminde yapay bir ortamın söz konusu olmasındandır. Bu olumsuz faktörü ortadan kaldırmanın en etkili yolu ise yabancı dil öğreni mine küçük yaşlardan, yani ilkokul yıllarından başlamaktır, Zira bu yaştaki çocuğun beyni öğrenmeye açık ve hazırdır. Ses organları ile halen yabancı dile uyum sağlayabilecek durumdadır. Ayrıca, bilindiği üzere, dil öğrenimi uzun bir süreçtir ve yabancı dil öğrenimine erken yaştan başlama çocuğa bu dil üzerinde daha uzun zaman çalışma imkanı vere ceğinden başarıyı da büyük ölçüde arttıracaktır. Konuya sosyoloji açısından baktığımızda da kar şımıza çıkan tablo bu görüşü destekler niteliktedir; zira ilkokul çağındaki çocuk sosyal çevrenin fazlasıyla etkisin- dedir. Başta ailesi olmak üzere arkadaşları ve toplumun kendisiyle övünmesini istemektedir. Bu yüzden yabancı dil (ki bu çalışmada yabancı dil olarak aldığımız İngilizce) öğrenme onun için bir gurur kaynağı olmaktadır. fOKSES,ÖGîî.ETÎM &U&UU, DokfiaaaffitasyaB fitaiai102 İlkokul çocukları, gençlerden ve yetişkinlerden bilişsel ve duygusal gelişim açısından farklılık gösterdik lerinden onlara verilecek ingilizce öğretiminin gençlere ve yetişkinlere verilecek öğretimden farklı olması kaçınıl mazdır. Bu gerçeğin göz ardı edilmesi ilkokuldaki yabancı dil öğretimini kesinlikle olumsuz yönde etkileyecek ve ba şarısız sonuçların elde edilmesine neden olacaktır. Bu çalışmanın amacı ilkokulda yabancı dil (ingiliz ce) öğretimini etkileyen faktörleri incelemek ve çocukları İngilizce öğreniminde başarılı kılacak yöntem ve teknikleri araştırmaktır. Birinci bölüm, öğrenmeyi etkileyen faktörlerin ta nıtılmasına ayrılmıştır. Bu faktörler, yaş, öğretmen, der sin içeriği, güdülenme, ders kitabı ve diğer görsel-işitsel araçlar, öğretimde kullanılan metod ve teknikler olarak özet lenebilir. İkinci bölüm, çocukların yabancı dil hakkında gö rüşlerini ve İngilizce dersinden beklentilerini tesbit etmek amacıyla hazırlanan bir anketi içermektedir. Anket değişik sınıflardan 22 0 öğrenci tarafından doldurulmuştur. Anketin ilk bölümü 5 sorudan oluşup çocukların genel olarak yabancı dil hakkında görüşlerini almaya yöneliktir. Bu bölüm sonunda ortaya çıkan sonuç çocukların hemen hemen hepsinin İngilizce öğrenmek istediği ve bunun yararına inandığı şeklindedir. Anketin ikinci bölümünde ise 17 soru yer almaktadır, Bu sorular çocukların okullarındaki İngilizce dersinden bek-lentilerini ve önerilerini almaya yöneliktir. Bu sonuçlar şöyle özetlenebilir: 1) Çok uzun ve arka arkaya olan İngilizce dersle ri genelde çocukları sıkmaktadır 2) Çocuklar yazılıdan çok resimli ders kitaplarını tercih etmektedirler 3) İngilizce dersinde çocuklar dil kurallarını ve kelimeleri ezberlemekten çok, ingilizce pi yeslerde rol almayı, oyunlar oynamayı, masallar, hikayeler dinlemeyi, şarkılar söylemeyi tercih etmekted ir 4) Çocuklar İngilizce yazmaktan çok, ingilizce ko nuşmayı istemektedir 3) Resimlerle, gerçek eşyalarla yapılan öğretim çocuklara daha çekici gelmektedir 6) Çocukların hepsi kendi günlük yaşantılarıyla il gili konuların öğretimine ilgi duymaktadır Daha sonra anketin sonuçları değerlendirilmiştir. Her soruya verilen cevaplar incelenmiş ve sonuçlar tablo ha linde verilmiştir. Bu tabloların amacı değişik sınıflardan çocukların verdikleri cevapların daha iyi karşılaştırılabil- mesidir. ikinci bölümün sonunda ise anket sonuçları göz önün de bulundurularak, ilkokulda uygulanabilecek bazı çalışmalar verilmiştir. Bu etkinliklerin en belirgin özellikleri öğren cilerin amaçlarına ve ihtiyaçlarına yönelik olmaları, gerçek104 hayattaki gibi anlamlı olmaları ve sonuç olarak dilin bir iletişim aracı olarak kullanıldığını vurgulamalarıdır. Son bölümde ise, ilkokuldaki yabancı dil öğretimi nin gerekliliği üzerinde durulmuş ve bu öğretimin kimler ta rafından verileceği, nelerin öğretilebileceği konusunda bazı öneriler sunulmuştur. İlkokuldaki dil öğretimi çocukların yaşma, ihtiyaçlarına, isteklerine uygun müfredat programı ve kitap seçimiyle başlamaktadır. öte; yandan/ sınıf içinde uygulanacak etkinlikler de yine o yaş çocuğunun özellikleri göz önünde tutularak se çilmektedir, ilkokul çocuğu daha oyun çağmdadır ve bütün gün sırasında oturmak onun için hiç de çekici değildir. Oyun larla, piyeslerle, hikayelerle, şarkılarla donanmış bir der sin öğrenme isteği uyandıracağı yadsınamaz bir gerçektir. Bütün bu gerçeklerin ışığı altında ortaya çıkan sonuç, ilkokuldaki dil öğretiminin, dil kurallarını ve keli melerini ezberletmek yerine, çocuklarda öğrenme isteği uyan- racak ve onları daha ileri seviyelerdeki Öğrenmelere güdüle- yecek nitelikte olması gereğidir.
Özet (Çeviri)
98 as an adult. Opal Dunn suggests,“Rhymes introduce chil dren naturally and effectively to the complete sounds of English as well as to stress and intonation.”(Dunn 1983:80) If rhymes are well selected, they can be used to int roduce the new language or to consolidate the things that have been learned before. Several effective techniques have been mentioned so far. The important point is this: The teacher should vary his techniques for each lesson to maintain interest. Any technique that is used should serve primarily to arouse enthusiasm and to introduce some of the language items in a meaningful situation. It is important that all activities lead to the production of language. The teacher should do whatever he knows so that the children will enjoy-dramatize events and stories, sing songs, play games and at the same time the activities should emphasize the need for language skills and motivate the children for communication and advanced learning rather than equipping them with all the grammatical rules of that language. 3.2. BRIEF SUMMARY In the first chapter of this thesis, it was noted that the changing world, industrial and technical developments neces sitate everyone to learn a foreign language. Primary school level was claimed as the appropriate stage for learning a foreign language. This is true since language learning99 is a long process and requires constant practice for a long time. Besides, young child's mind is uninhibited and his speech organs are flexible. These factors also support the view suggested above. However, teaching young beginners is completely different from teaching adults and teenagers. Thus, selec tion of materials, language content, methods, techniques, and activities should be in accordance with the interests, needs, expectations, psychological and physical development of children. The second chapter of the thesis included a prac tical study. A student questionnaire was prepared and dis tributed to the students of all grades in the case school. The aim of the questionnaire was to evaluate the expecta tions, interests and feelings of the students about their English courses, generally about learning English. The answers to each question were analyzed and shown in the tables. And then comments were made on each question. The results can be summarized as follows: 1) Children get bored with the long and block English lessons 2) Children prefer books with pictures rather than writings 3) Children prefer acting out short English plays, playing games, listening to English fairy tales and stories, and singing songs100 rather than memorizing grammatical rules and words 4) Children want to speak English rather than to write English 5) Teaching English with pictures and real objects seems attractive to the children 6) Children are interested in the subjects about their daily lives In the third chapter which is the conclusion, the interpretation of the questionnaire and the remedial sugges tions for the implementation öf teaching English in primary schools took place. It was suggested that the English les sons accompanied with games, playlets, stories, tales and songs are appropriate for the children. The teacher should make use of audio-visual materials as much as possible and create such activities that let the children walk around in the classroom rather than sit on their seats all through the lesson. The teacher should vary the techniques and the activities and create new ones for motivating the children and adding fun to the lesson. Making puppets, drawing pic tures relating with the new items that are taught are the good ways of achieving these objectives. Also the teacher should be selective in choosing the appropriate textbook; the books with pictures more than writings are suitable for the young children. Thus, the aim of teaching a foreign language in primary school should be to motivate the children and to101 arouse interest and desire for advanced learning rather than to teach them all grammatical rules and vocabulary of that language. 3.3. TÜRKÇE ÖZET Bilimde, teknolojide, tıpta, sanayi ve ticaretteki hız lı gelişim yabancı dil öğrenimini zorunlu kılmıştır. Ne var ki, birey ana dilini kazanırken gösterdiği başarı yı, yabancı dil öğreniminde tam olarak gösterememektedir. Bunun nedeni ise, yaşamın ilk yıllarında oluşan anadil edi niminin doğallığına karşın, yabancı dil öğreniminde yapay bir ortamın söz konusu olmasındandır. Bu olumsuz faktörü ortadan kaldırmanın en etkili yolu ise yabancı dil öğreni mine küçük yaşlardan, yani ilkokul yıllarından başlamaktır, Zira bu yaştaki çocuğun beyni öğrenmeye açık ve hazırdır. Ses organları ile halen yabancı dile uyum sağlayabilecek durumdadır. Ayrıca, bilindiği üzere, dil öğrenimi uzun bir süreçtir ve yabancı dil öğrenimine erken yaştan başlama çocuğa bu dil üzerinde daha uzun zaman çalışma imkanı vere ceğinden başarıyı da büyük ölçüde arttıracaktır. Konuya sosyoloji açısından baktığımızda da kar şımıza çıkan tablo bu görüşü destekler niteliktedir; zira ilkokul çağındaki çocuk sosyal çevrenin fazlasıyla etkisin- dedir. Başta ailesi olmak üzere arkadaşları ve toplumun kendisiyle övünmesini istemektedir. Bu yüzden yabancı dil (ki bu çalışmada yabancı dil olarak aldığımız İngilizce) öğrenme onun için bir gurur kaynağı olmaktadır. fOKSES,ÖGîî.ETÎM &U&UU, DokfiaaaffitasyaB fitaiai