Documentation and evaluation of the components of interior design in persian traditional houses
Geleneksel iran evlerinde iç tasarım bileşenlerinin belgelendirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 441807
  2. Yazar: MANA ADIB NAFISI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAĞME EBRU AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İran'da güncel mimarinin ana sorunlarında biri, İslam mimari motifleriyle Perslerin zengin gelenekleri ve mimarisini birleştiren, kadim mimari kimliğinin ortadan kaybolmaya yüz tutmasıdır. Geleneksel mimari tasarımda kültür ve iklim belirleyici olmuştur. Eski Pers mimarisinde kullanılan her öğenin bir açıklaması bulunurken, günümüzdeki binalar bu özelliklere sahip değildir. Bugünün mimarisi temel değerlerini yitirmiş ve gelenekleri ve kişiliğine uygun değildir. Günümüzdeki mimari süslemeleri geleneksel mimariyle karşılaştırınca, kadim Pers mimarisinde görülen geleneksel süsleme ve dekorasyonun unutulduğunu görüyoruz. Bu araştırmanın amacı, geleneksel mimari incelenerek, günümüz mimarisinde faydalanılabilecek bir çerçeve oluşturmaktır. Bu şekilde, günümüz mimarisi, zekice tasarlanmış geleneksel mimariden faydalanarak, yeniden kimliğine kavuşabilir. Bu amacın yerine getirilmesinde, mimarilerinde her öğenin kullanılmasının ardındaki sebepler araştırılabileceğinden, geleneksel evler örnek olarak kullanılmaktadır. Buna göre, İsfahan eyaletinin Kashan kentinde bulunan, Qajar döneminden kalma beş geleneksel ev incelenerek, ayna işleri, stucco işleri, fresk boyamaları ve Orosi pencerelerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main concern with contemporary architecture in Persia is in the fact that it is losing its ancient architectural identity which contained Islamic architectural motives alongside Persia's rich traditions and architecture.Traditional architecture was designed according to culture and climate. Old Persian architecture had a reason behind every feature used in its architectural buildings, whereas contemporary buildings do not own these characteristics. Today's architecture has lost its fundamental values and it no longer holds to its traditions and identity. Looking at today's architectural ornamentation and comparing them with traditional architecture we witness that traditional ornaments and decorations once used in ancient Persian architecture has been forgotten. The aim of this study is to research traditional architecture in order to form a framework that can benefit contemporary architecture. Thus today's architecture can inspire from the beneficial, intelligent traditional architecture and find its identity again. To reach this goal, traditional houses are good examples, since we can study the reasons behind every feature used in their architecture. Therefore five traditional houses of Qajar period were chosen in Kashan city of Isfahan Province to be studied thoroughly with the focus being on their, Mirror Work, Stucco Work, Mural Paintings and Orosi Windows.