Analysing brainwaves with a portable EEG device via mobile platforms
Portatif EEG cihazıyla beyin dalgalarının mobil platformlarda analiz edilmesi
  1. Tez No: 441806
  2. Yazar: TUĞÇE KALKAVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ZİNCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Elektroensefalografi kısaca EEG, beynin elektriksel hareketlerini ölçen bilişsel bilim, sinirbilim ve psikofizyolojik araştırma alanlarında sıkça kullanılan bir alettir. Klinik uygulamalarda kafa derisine değen birden fazla elekrot ile beynin farklı bölgelerinden sinyaller toplanır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son yıllarda kolay ve uygulanabilir olması açısından portatif EEG cihazları geliştirmek için yatırımlar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda portatif EEG cihazları hafızayı geliştirmek, beyni görüntüleme ve nöroterapi gibi birçok alanda kullanılmakta. Portatif EEG cihazları cihazları yönetebilmek adına ucuz ve kolay bir çözüm sağlamaktadır. Bu tez, portatif EEG cihazı kullanarak hem donanıma dayalı hem de yazılım bileşenlerini kullanabilmek adına çözüm sunmakta olup, bu alanda yapılmış çalışmaları ve sonuçlarını alt bölümlerde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalography (EEG) devices measure electrical activity of brainwaves and they are widely used in cognitive science, neuroscience and psychophysiological research. In clinical usage, many of electrodes are placed on the scalp over the multiple areas of the brain in order to make a research with recordings. In the last few years there has been a growing interest in development of portable EEG devices that provide the possibility of measuring brainwaves in easiest and cheapest way. Current research shows portable EEG devices used in many areas and applications such as improving memory, imaging tools, neurofeedback etc. The main advantage of portable EEG devices is that provides a communication and control devices with brainwaves in an easy and cheapest way. This thesis basically covers the usage of portable EEG device in order to control devices hardware based and software components as well as related works about EEG devices.