Evolution and main concerns: Bathroom design
Banyo tasarımı: Evrim ve ana konular
  1. Tez No: 441808
  2. Yazar: SALMA AMR HASSAN MOSTAFA MAHFOUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ECEHAN ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde banyoların gelişimi, tarihsel, teknolojik, kültürel ve diğer sosyo-ekonomik politikaların gelişimiyle paralel olarak ilerlemiştir. Tasarım hedefleri açısından, mekanların kullanıcı dostu, hijyenik ve sağlıklı olması beklenmektedir ve aynı zamanda kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanımı tercih edilmektedir. Özelliklerin değişmesi, müşterilerin banyolarını nasıl kullandıkları, talep ettikleri son ürünler ve malzemeleri ve aynı zamanda ihtiyaç duydukları ve tercih ettikleri görünüm ve tarzları etkilemektedir. Günümüzün perakende pazarları müşteri ve tasarımcıya banyolarının döşenmesi için sınırsız imkânlar sunarken, bazı tarzların modası gelip geçse de, her tercih ve duruma uygun mekânların oluşturulmasına olanak sağlar. Bu araştırma, konut içerisinde banyonun konumunun önemini değerlendirirken, 1900'lerden beridir banyoların evrimi ele almakta ve banyo mekânını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of our contemporary bathroom has also been dependent upon the evolution of history, technology, culture and other socio-economic policies. Good design includes planning spaces that are user friendly, hygienic and healthy. It preferably also reflects sustainable use of resources. The change in the characteristics affects how clients use their bathrooms, the finishing products and materials they demand, as well as the looks and styles they need and favor. The retail markets of today offer the customer and designer an unlimited collection of choices for furnishing bathrooms and allow the designer to create a space to fit every preference and situation, even though certain styles may go in and out of design trends. This research discusses the importance of the location of the bathroom in residence, and investigates the evolution of bathrooms since the 1900's, and analyzes bathrooms spaces.