The spatial analyses of public spaces of municipality buildings in context of architectural competitions between 1984-2013
Belediye hizmet binalarındaki kamusal alanların 1984-2013 yılları arasında açılan yarışma projeleri üzerinden mekan analizleri
- Tez No: 441811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN KUTUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, 1984 – 2013 yılları arasında açılan belediye hizmet binası yarışmaları üzerinden kamusallık düzeylerini anlamayı ve değişimlerini ölçmeyi hedeflemiştir. Bu ölçümler, geçirgenlik ve bağlantısallık düzeyleri üzerinden yapılmıştır. Yöntem olarak seçilen kanıta dayalı mekân dizilim yöntemi ile kamusal mekân anlayışı ile dokuz örnek çalışmada kamusal mekânın ölçümü yapılmıştır.Türkiye'de 1984 sonrası yerel yönetimler tarafından açılan yarışmalar üzerinden belediye hizmet binalarındaki kamusallık analizi üzerinden desteklenmektedir. Kullanılan yöntemle; seçilmiş örnek projelerin kent zemini ile ilişkili kat planlarının geçirgenlik düzeyleri ölçülmüştür. Geçirgenliklerine ait elde edilen grafik ve matematiksel sonuçlar her yarışmanın kendisine ait juri değerlendirme raporları yarışmacıların hedefleri ile karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, kamusallık ve bağlantısallıklar dolaşım oranları bağlamında seçilen örnek yarışma projelerinin analiz sonuçları dikkate alınarak genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at determining to find the level of publicness changes of the municipality building in architectural design competitions through space syntax analyses method after 1984 and later on political and social changes, municipilities had the right of changing master plan implementation instead of central government.The public space and evidance based method; space syntax and visibility graph analyses are used in the study in quantifying publicness of nine cases. By this method, after 1984, chosen architectural design competitions of municipality service buildings's selected floor plans related with public usage on urban ground analysed by space syntax to measure their permeabilities. The evidences from graphs and mathematical values of permeability levels obtained from analyses are compared with report of the juries and designer's goals of each competition. The research is concluded with analysis results regarding to publicness and permeability levels in context of relative circulation levels to understand how the publicness level is changed.