Sağlık ocağına başvuran hastalarda Blastocystis Hominis'in görülme sıklığı ve gastrointestinal şikayetlerle ilişkisi
The Frequency of B. Hominis and its relation with gastrointestinal complaints in human who referred to health office
- Tez No: 44187
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET Diğer gastrointestinal sistem patojenlerinin olmadığı pa- razitoz ön tanılı hastalarda B.hominis'in görülme sıklığı ve gastrointestinal şikayetlerle ilişkisi araştırıldı. Gastrointes tinal sistemle ilgili şikayeti olmayan hastalar veya sağlıklı kişiler kontrol grubunu oluşturuyordu» Diski örnekleri taze pr&- parat yapılarak X40 büyütmeli objektifle, -formal i n~eter konsant rasyonu yapılıp trikrom ile boyanarak da XI 00 büyütmeli objek tifle incelendi» Hastalarda B. hominis'" in görülme sıklığı %İ3. 16, kontrol grubunda ise % 7 oranında bulundu» Blastocystosis7 de gö rülen spesifik semptomlar sıklık sırasına göreş karın ağrısı, iş tahsız! ık« ishal, gaz, bul ant ı,ci İt şikayetleri, halsizi i k, kabı zl ık ve diğer şikayetlerden oluşmaktaydı» Dışkıda her mikroskop saha sında 5 ve daha fazla organizma içeren hastalarda, semptomlar m akut olarak gel ist igi« 5? den az organizma içerenlerde de hasta lığın semptomatik olduğu gözlendi» Yapılan araştırmada, bu para zitin potansiyel bir patojen olduğu ve tedavisinde metronidazo- lün etkili olduğu sonucuna varıldı»
Özet (Çeviri)
S. SUMMARY The frequency of B.hominis and its relation with gastroen- t est i nal complaints in human who referred to health o-F-Fice The frequency of B.hominis and its relation with gastroen- testinal complaints in human who were thought to be parasitosis but don't have other gastroent est inal system pathogens was researched» Control group was consist of healty people who had not gastroentestinal complaints» Fresh smears made from stool samples were observed with X40 objective of microscope and after formal in- ether concentration made they had stained with t f“ icram and observed with X100 objective» The frequency of B.hominis in patients, was found to be 13.16 ”A »and in the control group it was found to be 7 %. Spesific symptoms that were seen in Blasto- cystosis should be ranged as abdominal pain, anorexia, diarrhea, flatus, nausea, skin symptoms, fat igue, const ipat ion and the other symptoms» Under in*» microscopic examination of the stool, pati ents who had 5 or more organism in per microscopic field showed with acute symptoms, but the patience were symptomatic in pati ents who had organism less than 5 per field» According to this study it has been concluded that B.hominis is a potential patho gen and metronidazole is effective in its therapy.