Dairesel anten dizilerinin parçacık sürü optimizasyonu ile optimize edilmesi
The optimization of circular antenna arrays using particle swarm optimization
- Tez No: 441889
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern zamanlarda, mobil cihazlar ve internet gündelik hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiş ve haberleşmenin önemi muazzam bir şekilde artmıştır. Artan bant genişliği ihtiyacı, elektromanyetik dalgaların daha uzak mesafelere etkin bir şekilde ve bozulma olmaksızın iletilmesini gerektirmektedir. Böylece, antenler ve anten dizileri hakkında geniş bir literatür oluşmuştur. Bu çalışmalar elektromanyetik dalgaları daha uzak mesafelere daha etkin şekillerde ulaştırmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla antenler ve anten dizileri ile ilgili optimizasyon çalışmaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada, dairesel bir anten dizisinin verimi antenin istenmeyen yan hüzmeleri bastırılarak optimize edilmiştir. Optimizasyon yöntemi olarak sürülerde ve dizilerde başarılı sonuçlar verdiği bilinen, parçacıktan sürüye giden parçacık sürü optimizasyonu kullanılmıştır. Dairesel anten dizisinin elemanları izotropik anten olarak seçilmiştir. Dizi antenleri arasındaki mesafeler ve antenlerin fazları sabit kabul edilmiştir. Sadece antenlerin genlikleri optimize edilerek yan hüzmelerin başarılı bir şekilde bastırılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern times, mobile devices and internet have become indispensable tools in our daily lives, and the importance of communication has increased enormously. Due to the necessity of increased bandwidth, it has been necessary to transmit electromagnetic waves to further distances in an efficient way and without distortion. So, a vast literature has developed about antennas and antenna arrays. These studies aim to carry electromagnetic waves to longer distances in more efficient ways. Therefore, the optimization studies with antennas and antenna arrays have speeded up. In this study, the efficiency of a circular antenna array is optimized by suppressing the undesired sidelobes. Particle swarm optimization which leads from particle to swarm and which is known to be successful in swarms and arrays is used as the optimization method. The elements of the circular antenna array are selected as isotropic antennas. The distance between the array elements, and array element phases are assumed to be constant. It is shown that, only by optimizing the amplitudes of the array elements undesired sidelobes can be successfully suppressed.