Fiber halka döngü sönümlenme spektroskopisi ile gaz tayini
Gas detection using fiber loop ring-down spectroscopy
- Tez No: 441888
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORHAN, DOÇ. DR. OKAN ESENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fiber Halka Döngü Sönümlenme Spektroskopisi (FHDSS), moleküler düzeyde algılama yapabilen, lazer ışığını soğurmaya dayalı hassas ve pratik bir spektroskopik yöntemdir. Günümüzde farklı FHDSS sistemleri geliştirilmekte ve hassasiyetlerini artırmak için çalışmalar devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, 1535 nm de gaz tayini için bir FHDSS sistemi kurulmuş, optik fiberler ve fiber bağlaştırıcılar, FHDSS sisteminde bir kapalı halka kavite oluşturmak için kullanılmıştır. İki kolimatör kullanılarak, serbest alan kolimatörlü sensör başlığı tasarlanmışır. Gaz akışını sağlamak için özel bir hücre tasarlanıp sisteme eklenmiştir. Lazer ışığı, kolimatörler yardımıyla numune hücresinin içinden geçirilmiş, böylece ışıkla etkileşmesi sağlanmıştır. Saf asetilen ve saf azot gazları, çeşitli basınçlarda hücrenin içine enjekte edilip, yoğunlukları artırılarak düşük optik kayıplarla tayin edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Fiber Loop Ring-Down Spectroscopy (FLRDS), based on absorption of laser light, is a sensitive and practical spectroscopy technique which can detect at molecular level. Nowadays, different FLRDS systems are developing to increase their sensitivities, several studies are carried out. In this thesis, a FLRDS system is established in order to detect the gas at 1535 nm. Optical fibers and optical fiber couplers are used to create a closed-loop cavity in the FLRDS system and by using two collimators in the system, free space collimator sensor head has been designed. In order to provide the gas flow, a special cell was designed and added to the system. The laser light was passed through the sample cell with the help of collimators. Thus, the interaction between light and sample (absorption event) was provided. Pure azote and pure acetylene were injected into the cell in a variety of pressures and the gasses were detected at minimal optical losses, by increasing their density.