Bilgi ağlarında dilsel özetleme
Linguistic summarization in information networks
  1. Tez No: 441913
  2. Yazar: SERKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİYAR AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bilgi ağlarını analiz etmek için bağlantı tahmini, kümelenme, pozisyon analizi gibi çok sayıda teknik uygulanabilmesine rağmen az sayıda çalışma bilgi ağları verisini dilsel özet şeklinde bilgiye dönüştürmeye yönelmiştir. Ham veriden açık ve öz özetler elde edilmesini sağlayan dilsel özetleme insan bilişsel mekanizması ile daha uyumludur. Bu tez çalışmasında, tanımlayıcı veri madenciliği/bilgi keşfi yönetimlerinden biri olan dilsel özetlemenin bilgi ağlarına uygulanması, bilgi ağları için dilsel özet formları geliştirilmesi ve geliştirilen formlarla üretilen dilsel özetlerin doğruluk derecesi için değerlendirme yöntemleri önerilmesi amaçlandı. Bunları başarabilmek için literatürde ilk kez hem düğümlerin özelliklerini hem de aralarındaki bağıntıyı dikkate alan yineleme, ardıl gönderim, karşılıklılık ve dallanma temelli dilsel özet formları önerildi. Genelleştirilmiş niceleyiciler, özellikle yarı bulanık niceleyiciler ve polyadik niceleyicilerin avantajları alınarak önerilen dilsel özet formlarının doğruluk derecelerini değerlendirmek için yöntemler geliştirildi. Önerilen yöntemler uluslararası ticaret ağının dilsel özetlemesi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although a plenty of techniques such as link prediction, clustering, position analysis have been proposed to analyze social networks, few studies have been addressed to transform social networks data into the knowledge in the form of linguistic summaries. Linguistic summarization, capable of extracting explicit and concise summary from a collection of raw data, is more compatible with human cognitive mechanism. In this thesis, the application of linguistic summarization to information networks which is one of the descriptive data mining/knowledge discovery techniques, linguistic summary forms for information networks, and methods for evaluating the degree of truth of suggested linguistic summary forms are aimed. In order to do these, for the first time in the literature, iteration, resumption, reciprocal and branching processes based linguistic summary forms taking into account both the attributes of the nodes and the relations between them are proposed. Then, methods for evaluating the degree of truth of linguistic summary forms suggested by taking advantages of generalized quantifiers, especially semi-fuzzy quantifiers and polyadic quantifiers, are developed. Finally, the suggested methods are used for the linguistic summarization of the international trade network.