Heterojen bilgi ağlarında dilsel özetleme
Linguistic summarizaton on heterogeneous information networks
  1. Tez No: 705144
  2. Yazar: SENA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİYAR AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte verilerin hacmi ve çeşitliliği hızla artmaktadır. Bu nedenle verilerden faydalı bilgiler elde etme süreçleri önem kazanmaktadır. Tanımlayıcı yöntemlerden biri olan dilsel özetleme ile büyük hacimli verilerden doğal dil temelli özetler üretilir. Gerçek dünya ağları, veri hacmi ve çeşitliliği açısından zengindir. Nesnelerin ve farklı özelliklere sahip ilişkilerin doğası gereği, düğüm ve bağlantı türlerinin farklılığını dikkate alan heterojen bilgi ağları ortaya çıkmıştır. Bu tezde öncelikle sosyal ağlar için önerilen özet formlar ile bisiklet endüstrisinde gerçek vaka çalışmaları yapılmıştır. Belirli amaçlar için tasarlanacak tedarik zinciri ağlarında karar vericiyi desteklemek için dilsel özetler oluşturulmuştur. Daha sonra homojen ağlar üzerinde önerilen dilsel özetleme teknikleri heterojen bilgi ağlarına genişletilmiştir. Heterojen bilgi ağlarında metayol kavramı üzerine dilsel özet yapılar geliştirilmiş ve yineleme temelli yöntemle doğruluk dereceleri hesaplanmıştır. Bu sefer tedarik zinciri ortaklık ilişkilerinin tedarik zinciri ağ performansına etkisi otomotiv endüstrisinde bir uygulama ile incelenmiştir. Üretilen dilsel özetlerin yorumlanabilirliği, her iki uygulamada da farklı sektörler ve farklı problemler üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of information technologies, the volume and diversity of data is rapidly increasing. Therefore, the processes of obtaining useful information from data gain importance. By linguistic summarization, which is one of the descriptive methods, natural language-based summaries are produced from large volumes of data. Real world networks are rich in terms of data volume and diversity. Due to the nature of objects and relations having different characteristics, heterogeneous information networks have emerged that take into account the difference of node and connection types. In this thesis, firstly, real case studies were conducted in the bicycle industry with the summary forms proposed for social networks. Linguistic summaries have been generated to support the decision maker for supply chain networks to be designed for specific purposes. Then, linguistic summarization techniques proposed on homogeneous networks were extended to heterogeneous information networks. Linguistic summary structures have been developed on the concept of metapath in heterogeneous information networks and truth degrees have been calculated with the iteration-based method. This time, the effect of supply chain partnership relations on supply chain network performance is examined with an application in the automotive industry. The interpretability of the produced linguistic summaries was tested on different sectors and different problems in both applications.