Improvement on bit diffusion analysis of Pi-Cipher
Pi-cipher Algoritmasının bit yayılım analizinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 441925
  2. Yazar: BEYZA BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, YRD. DOÇ. DR. FATİH SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sünger tabanlı bir algoritma olan π-Cipher, Gligoroski ve ekibi tarafından tasarlanan CAESAR yarışmasının ikinci tur algoritmalarından biridir. π-Cipher algoritmasının tasarımcıları, ∗ operasyonunu ve 1 turluk π-fonksiyonunu bütün π-Cipher çeşitleri için incelemiş olup, iki yapıya ait bit yayılım analizini gerçekleştirmişlerdir [20]. Elde edilen analiz sonuçlarını grafiklerle göstermişler, fakat bu grafiklere dair açıklamalar ortaya koymamışlardır. Doğanaksoy ve ekibi tarafından tasarlanan Kriptografik Rastgelelik Test Paketi içerisinde bulunan Katı Çığ Etkisi Testi yardımıyla biz bu analizi, ∗ operasyonunun bütün w = 16, 32, 64 değerlerine göre ve π-fonksiyonunun w = 16 değerine göre 1, 2 ve 3-turluk bütün zayıflatılmış versiyonlarına uygulayarak geliştirdik. ∗ operasyonu bütün w değerlerine göre Katı Çığ Etkisi Testinden kalırken, 1, 2 ve 3-turluk w = 16 için incelenen π-fonksiyonu testten geçmiş ve rastgele olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
π-Cipher, a sponge-based algorithm designed by Gligoroski et al., is a second round algorithm of the CAESAR competition. The designers of π-Cipher analyzed the bit diffusion of the parts, ∗ operation and 1 round π-function for all variants of π-Cipher. They showed the results with graphics; yet, they did not give any conclusion about these results. We improve this analysis by applying Strict Avalanche Criterion (SAC) Test in the package of Cryptographic Randomness Testing designed by Doğanaksoy et al. to ∗ operation for all w values and reduced round versions of π-function for π16-Cipher. We obtain that ∗ operation for all word sizes fails SAC Test whereas reduced round versions of π16-function pass the test