CPPI strategy on defined contribution pension scheme under cushion option and discrete time trading setting
Kesikli işlem tarihleri ve yastık opsiyon varsayımı altında belirlenmiş katkı payı esaslı emeklilik planlarının sabit oranlı portföy sigortası metodu ile yönetimi
  1. Tez No: 441924
  2. Yazar: ANIL GÜLVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yaşlılık dönemi için fonlar toplamak için belirlenmiş katkı payı esaslı emeklilik planı belirli zamanda periyodik katkılar gerektirir. Bu katılımcıya finansal piyasalarda değerlenen aylık/yıllık prim ödemeleri olanağı tanır. Piyasa ürünlerinin seçimi (varlıklar, tahviller v.b.) emeklilik şirketinin / hükümetin fon yönetiminde yetkisi olduğu merkezileştirilmiş sistem tarafından işlem görür. Bu yüzden, fona ilişkin risk yönetimi dikkate alınmalıdır. Böyle uzun dönem yatırım planları hassas ve piyasa risklerine eğilimlidir. Buna ek olarak, erken ayrılma gerçekleştiği zaman uzun dönem planlanmış fonlama tahrif edilebilir. Böyle durumlarda, fonun gelirinin beklenen marj içinde kalmasını sağlayan bir yolla fonu güvenceye almak her iki taraf (sigortalı ve sigortacı) içinde yararlı olacaktır. Belirlenmiş katkı payı esaslı emeklilik planlarında Sabit Oranlı Portföy Sigortası (SOPS) stratejisi ele alınmıştır. Emek gelirinin ve riskli varlığın fiyat dinamiklerinin sürekli-zaman stokastik süreç ile tanımlanmış ve alım-satımın kesikli-zaman çerçevesinde kısıtlandırılmış olan model incelenmiştir. Literatürde boşluk riski olarak bilinen portföy değerinin zeminin altına geçme riskini azaltmak için yastık opsiyon olarak bir egzotik opsiyon önerilmiştir. Belirlenmiş katkı payı esaslı emeklilik planlarında SOPS stratejisinde türetilmiş yastık opsiyonunun etkinliği Monte Carlo simülasyonları ile parametrelere göre onun hassaslığı ölçülerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Defined Contribution (DC) pension plan requires periodic contributions for a certain time in order to aggregate funds for the old ages. It enables the participant to pay a monthly/yearly premium whose valuation is done in financial markets. The choice of the market products (assets, bonds etc.) is processed by a centralized system at which a pension company/government has authority to manage the fund. Therefore, a risk management on the fund has to be taken into account. Such long term investment schemes are sensitive and prone to market risks. Additionally, a long-term planned funding might be distorted when premature terminations occur. For such cases, it is benefical for both parties (insurer and insured) to secure the fund in such a way that its return remains within the expected margins. We consider Constant Proportion Portfolio Insurance (CPPI) strategy in a DC pension plan. We examine a model that the price dynamics of a risky asset and labor income process are defined by a continuous-time stochastic process and trading is restricted to discrete time scheme. An exotic option is proposed as cushion option to reduce the risk that the portfolio value comes under the floor which is known as gap risk in the literature. We analyze the effectiveness of derived cushion option on CPPI strategy in a DC pension plan by measuring its sensivity with respect to the parameters through Monte Carlo Simulation.