Hydrothermal synthesis of rare earth ions doped LaBO3 and GdBO3 orthoborates and their photoluminescence properties
Nadir toprak iyonları ile katkılı LaBO3 VE GdBO3 ortoboratların hidrotermal sentezi, karakterizasyonu ve lüminesans özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 441949
 - Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma kapsamında çeşitli nadir toprak elementleri (Dy, Tb ve Sm) LaBO3 ve GdBO3 ana yapıları içine katkılanmış ve onların yapısal ve lüminesans özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada malzemelerin hazırlanmasında hidrotermal snetez tekniği kullanılmıştır. Hidrotermal yöntem daha düşük sıcaklıkta sentez yapma imkânı sunmuştur. Ayrıca hidrotermal sentez kullanılarak parçacıkların daha homojen ve düzgün şekilli morfolojiye sahip olmaları sağlanmıştır. Sentez sürecinde başlangıç maddelerden hazırlanan çözelti iç yüzü Teflonla kaplı ve çok dikkatlice yalıtılmış bir otoklavın içine aktarılmış ve 200˚C de 24 saat boyunca ısıtılmıştır. Elde edilen toz hâlindeki ürün daha sonra deiyonize suyla yıkanmış ve 80˚C de kurutulmuştur. Hazırlanan örnekler daha sonra çeşitli yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Üretilen maddelerin yapısal ve kristal faz bileşimi X-Işını toz kırınımı tekniği kullanılarak belirlenmiştir. IR analizi üretilen malzemelerin anyonik gruplarının bağ yapısı ve bantlarını aydınlatmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen numunelerin morfolojik yapısı taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılarak irdelenmiştir. Düşük frekanslara sahip bağları tanımlayabilmek için FAR-IR yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca örneklerin fotolüminesans özellikleri floresan spektroskopi aracılığı ile tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research project three different rare earth elements such as Dysprosium (Dy), Terbium (Tb) and Samarium (Sm) have been doped inside two different host material namely LaBO3 and GdBO3 orthoborates. The preparation of materials were conducted at low temperature by hydrothermal synthesis method. After preparing the solution of precursors it has been placed into a well-sealed Teflon lined autoclave and maintained in 200 ˚C inside a furnace for 24 hours. The obtained powder was then washed with deionized water and dried at 80 ˚C. Structural and optical properties of as-prepared materials were investigated by using various characterization techniques. In order to study the phase composition and crystal structure of materials X-ray diffraction (XRD) method was applied. IR spectroscopy of produced materials has been implemented in an effort to investigate the vibrational modes of anionic groups. Moreover, by conducting FAR-IR spectroscopy low frequency vibrational modes such as metal-metal bonds and metal-oxygen bonds have been studied. Morphology and homogeneity of powder samples were analyzed by using scanning electronic microscopy (SEM) method. Luminescent properties of produced materials were scrutinized by fluorescence spectroscopy.