Identifying the barriers of implementing lean construction principals in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde yalın inşaat prensiplerinin uygulanmasına karşı olan engellerin belirlenmesi
  1. Tez No: 441950
  2. Yazar: EHSAN MARKAZI MOVAGHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnşaat sektörü, inşaat projelerinin yönetimi ve kontrolü için çeşitli proje yönetim sistemleri ile doludur. fakat hiçbiri işin akışını verim açısından gerçek anlamında maksimize etmeye ve atığı minimize etmeye yeterli görünmüyor. Yalın inşaat ilkelerinin, yerel/bölgesel inşaat çerçevesi içinde uygulanması sorunları çözebilir. Ancak, yalın inşaat ilkeleri düzgün yötetilmezse durum karmaşık ve riskli olabilir. Yalın inşaat çalışmaları, diğer bazı ülkelerde, başarılı şekilde yürütülmesine birçok engel bulunduğu için ile muvaffak olmamıştır. Yalın inşaat kurallarının uygulanması ve atıkların ortadan kaldırılma şansının artırılması için engellerin kapsamlı şekilde incelemesi esastır. Bu çalışmanın amacı öncelikle yalın kültür kavramı ve bunun sektördeki avantajlarını anlamaktır. Buna ek olarak, çeşitli ülkelerin inşaat sektöründe yalın inşaat prensibinin önündeki engellerini tespit etmektir. İnşaat sektöründe yalın ilkelerin uygulanmasındaki ortak engelleri belirlemek amacı ile literatür taraması yapıldıktan sonra, inşaat sektöründe aktif olduğu iddia edilen iki şehir incelemeye alınmışlar. inşaat sektörü ile ilgili çalışan profesyoneller, uygulamacılar ve akademisyenler arasında bir anket dağıtılmıştır. Yüz yüze viii görüşmeler de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bilgiler organizasyonların yalın kavramına dönüşmesi konusunda hazır olup olmadığını görmek ve, gelişmekte olan ülkelerde yalın inşaat ilkelerinin uygulanmasındaki engelleri belirlemek için, analiz edilmiştir . Sonuç olarak, yalın konusu ile ilgili farkındalık ve anlayış eksikliği, kültür ve insanın davranışsalı sorunları, üst yönetimlerin taahhütlerini yerine getirmeme problemi, gelişmekte olan ülkelerdeki yalın inşaat uygulamasını engelleyen en önemli faktörlerdir. Ayrıca, bu çalışma inşaat uzmanları ve uygulamacılarının yalın yapının farkında olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry is congested with many types of project management systems to control and manage construction projects but none of them really look in-depth to maximize the efficiency of the work flow and minimizing waste. The implementation of the lean construction principles into the local construction scene can improve the problems. However, lean construction is complex and can be risky if not properly managed. Lean construction efforts in some other countries have not been successful due to the many hindrances to its successful execution. To implement lean construction principles and to increase the chances of success in eliminating waste, a thorough investigation of the barriers is essential. The aim of this study was to first, understand the concept of Lean culture and its advantages in the industry. Furthermore, to identify the barriers of lean construction in construction industry of different countries. After conducting a literature survey to identify the common barriers of application of Lean principals in the construction industry, two cities both claimed to be active in construction industry were selected as a case study. A questionnaire was distributed among professionals, practitioners and academicians related to the domain of the construction industry. Face to face vi interviews were also conducted. The data thus obtained was analyzed in order to see the readiness of organizations for transformation to Lean concepts and then to identify the barriers to implementing Lean construction principles in developing countries It was concluded that, Lack of adequate Lean awareness and understanding, Culture and human attitudinal issues and, top management commitment, are the most significant barriers hindering the implementation of Lean construction in the developing countries. Furthermore, this study made professionals and practitioners aware of Lean construction.