Effects of diffusion in hypersonic flow
Hipersonik akışlarda difüzyon etkisi
- Tez No: 441951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hypersonic flows become popular due to its use in space explorations and military applications. It occurs normaly, when a space shuttle re-enter to the atmosphere. Space shuttles are exposed to high temperatures and high pressures because of Earth's atmposhere and gravity. In addition in high temperatures, gases tend to react with each other. These reactions also have effects on shuttle's surface. In order to calculate these effects, all physical phenomena must be calculated. One of these phenomena is diffusion. Diffusion can be identified as movement of the species (O2;N2; ie:). There are various models for diffusion. Fick's Law of Diffusion is simplest one. In Fick's Law, concentration differences of the species are taken as a driving force. However, there are more effects rather than concentration differences. Therefore, the most frequently applied model is the Stefan-Maxwell Diffusion Equation. In this model, diffusion fluxes are calculated not only with concentration differences but also, with diffusion fluxes of other species. In diffusion calculation, diffusion coefficient or diffusivity plays an important role as conductivity constant. One method to calculate diffusivity is Constant Lewis Number method. It is assumed that, Lewis number does not change with the temperature gradient. Bertin [4] used more complex and accurate model. He calculated diffusivity with the effect of molecular properties. Lastly, Stefan-Maxwell calculated diffusivity with the effect of different species and their collision. These calculations are examined with each cases. In this thesis, Apollo AS-202 Command Module is selected as a re-entry shuttle. Structural grid is applied v around the geometry. Newton-GMRES method is used to solve flow field. Different CFD considerations are used in order to calculate the physical effects accurately in terms of numerical efficiency. The solution must be independent of grid size. Therefore four different grids are used; course, medium and fine grid, to analyze grid independence. Van Leer flux splitting method is selected as Flux splitting method. In this study diffusion effects in hypersonic flow are studied and compare it with experimental results and calculation with different models
Özet (Çeviri)
Günümüzde uzay ke¸siflerinin artması ile hipersonik akı¸s anlanlarına duyulan ilgi de artımı¸stır. Hipersonik alanlar genellikle uzaydan dünyaya do˘gru geçi¸s yaparken gözlemlenmektelerdir. Dünya atmosferinin nedeni ile bu tarz akı¸slar hızlıdır ve yüksek sıcaklık ve basınç gözlemlenir. Yüksek sıcaklıklardan dolayı atmosferde bulunan gazlar birbirleri ile tepkimeye girme e˘gilimindedirler. Tepkimeler, sıcaklık ve basınç dünyaya giri¸s yapan uzay araçlarının güvenli˘ginde önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden hipersonik akı¸sların her yönü ile incelenmesinde yarar vardır. Bu yönlerden biri de difüzyondur. Difüzyon basit olarak gazların ortamdaki hareketidir. Difüzyonu anlamak için modellere ihtiyaç vardır. Bu modellerin en temeli ve en basiti ise Fick'in difüzyon kanunudur. Bu kanunda difüzyonun nedeni sadece gazların olu¸sturdu˘gu konsantrasyon farkıdır. Bahsedildi˘gi gibi bu kanun çok temel bir kanundur ve difüzyonun tam olarak incelenmesi için daha detaylı modellere ihtiyaç vardır. Stefan-Maxwell Difüzyon denklemi, Fick'in kanuna göre daha detaylı oldu˘gu için seçilmi¸stir. Bu denklemde konsantrasyon farkının yanında gaz türlerinin birbirleri ile etkileride i¸slenmi¸stir. Difüzyon hesaplamalarında difüzyon sabitinin çok önemli bir yeri vardır. Bu sabiti hesaplayabilmek için, bu çalı¸smada üç farklı yol izlenmi¸stir. Bu yollardan biri sabit Lewis numarasıdır. Bu yolda difüzyon sabiti sıcaklı˘gın de˘gi¸siminden etkilenmeden hesaplanmaktadır.Bertin daha etkili bir yol ile bu sabiti hesaplamı¸stır. Bu yöntemde gaz türlerinin birbirlerine yaptıkları etkiler de göz önüne alınmı¸stır. Son olarak Stefan ve Maxwell gaz türlerinin birbirleri ile çarpı¸smasını ve üç türün vii birbirleri ile etklierini göze almı¸slardır. Bu analizlerin yapılabilmesi için geometri olarak Apollo AS-202 kumanda modülü seçilmi¸stir. Geometrinin çevresine yapısal gridler atılmı¸stır. Akı¸s alanını çözmesi için de Newton- GMRES hesaplama yöntemi seçilmi¸stir. Yapılan analizlerin nümerik olarak do˘gru olamsı için farklı hesaplama yolları kullanılmı ¸stır. Aynı zamanda yapılan hesapların kullanılan gridlerden ba˘gımsız olabilmeleri için üç farklı gridlerde analizler yapılmı¸s ve kar¸sıla¸stırılmı¸stır. Akı hesapları için Van Leer ve Steger Warming akı hesapları kullanılmı¸stır. Sonuç olarak, bu çalı¸smanın sebebi hipersonik akı¸sları anlamak ve onları mümkün oldu˘gunda do˘gru bir ¸sekilde çözebilmektir.