Nonlinear and dynamic programming models for an inventory problem in a partially observable environment
Kısmi gözlemlenebilen ortamdaki envanter problemi için dinamik ve doğrusal olmayan modeller
- Tez No: 441968
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, kısıtlı olarak gözlenebilen ortamda, kapasite sınırlı, tek parça, periyodik olarak incelenen ve Markov-modüle talep ve arz dağılımlı olan sonlu zamanlı envanter sistemi incelenmiştir. Talep ve arz dağılımlarını belirleyen sürecin durumu tamamen gözlenememektedir. Bu nedenle, kararlar gözlenen sürece göre verilmektedir. Problemi modellemek için Kısmi Gözlemlenebilen Markov Karar Süreci kullanılmıştır. Optimum sonuçları bulmak için dinamik programlama modeline alternatif olarak doğrusal olmayan bir model geliştirilmiştir. Modelden elde edilen optimum kararların bulunması ve uygulanması dinamik programlamaya göre daha pratiktir. Belirtilen iki modelden çıkan sonuçları karşılaştırmak için üç veri seti üzerinden sayısal çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan çıkan sonuçlar birbirinin aynısıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, a single-item periodic-review inventory system is considered in a partially observable environment with finite capacity, random yield and Markov modulated demand and supply processes for finite-horizon. The exact state of the real process, which determines the distribution of the demand and supply, is unobservable so the decisions must be made according to the limited observations called observed process. Partially Observable Markov Decision Process is used to model this problem. As an alternative to the dynamic programming model, a nonlinear programming model is developed to find optimal policies. The optimal policies of the nonlinear program is more practical to obtain and use compared to the dynamic programming model. Computational study is performed for the three data sets in order to compare the results of the two models. The results show that the optimal policies of the two models are the same.