End-of-life inventory management problem: New results and insights
Son aşamada envanter yönetimi: Yeni sonuçlar ve çıkarımlar
  1. Tez No: 639438
  2. Yazar: EMİN ÖZYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. NESİM KOHEN ERKİP, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ARARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir perakendeci, yaşam döngüsünün son aşamasında bulunan ürünler için yedek parça envanteri tutmaktadır. Bu çalışmada perakendecinin yedek parça envanterini kontrol etme problemi ele alınmaktadır. Perakendeci her periyotta üç karardan birini seçer: (1) yedek parça ısmarlamak, (2) var olan envanteri kullanmak, veya (3) envanter tutmayı bırakarak alternatif bir kaynak kullanmak. Bu kaynağa örnek olarak ürünün yeni versiyonu için müşteriye indirim sunmak veya operasyonu üçüncü dereceden bir tedarikçiye havale etmek verilebilir. Bu çalışmanın özgünlüğü birden fazla siparişe izin verilirken son aşama ile ilgili stratejilerin kullanılmasıdır. Talep homojen olmayan Poisson süreci ile gelmekte ve perakendecinin envanter tutmayı bırakma kararı bir durma zamanı ile ifade edilmektedir. Bu problem dinamik programlama ile modellenirken martingale kayışı teorisi yardımıyla amaç fonksiyonu hesaplanmaktadır. Kıyaslama yapılan modeller ve hassasiyet analizi, yaklaşımımızın değerini göstermekte ve yöneticiler için çıkarımlar sunmaktadır. Özel olarak, perakendecinin bir kez sipariş verdiği ve durma zamanının deterministik olduğu durum incelenmiştir. Bu şartlar altında karakteristik özellikler ve analitik çıkarımlar sunulmuştur. (s,S) politikasının en iyi ısmarlama politikası olduğu gözlemlenmiş ve S ile durmadan önce geçen zaman arasındaki ilişki kurulmuştur. Son olarak Poisson sürecinin hız fonksiyonunun seçilmesi problemi ele alınmış ve hızın rassal süreç olduğu varsayılmıştır. Yeni bir talep süreci tanımlanırken bir Poisson rassal ölçü ile birlikte Skorokhod topolojisine göre ölçülebilen bir rassal hız süreci kullanılmıştır. Laplace dönüşümü, güçlü Markov özelliği ve kompanse edilmiş rassal ölçüsü, tanımlanan yeni sürecin çalışılan özellikleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
We consider a manufacturer who controls the inventory of spare parts in the end-of-life phase and takes one of three actions at each period: (1) place an order, (2) use existing inventory, or (3) stop holding inventory and use an outside/ alternative source. Two examples of this source are discounts for a new generation product and delegating operations. The novelty of our study is allowing multiple orders while using strategies pertinent to the end-of-life phase. Demand is described by a non-homogeneous Poisson process, and the decision to stop holding inventory is described by a stopping time. After formulating this problem as an optimal stopping problem with additional decisions and presenting its dynamic programming algorithm, we use martingale theory to facilitate the calculation of the value function. Comparison with benchmark models and sensitivity analysis show the value of our approach and generate several managerial insights. Next, in a more special environment with a single order and a deterministic time to stop holding inventory, we present structural properties and analytical insights. The results include the optimality of (s, S) policy, and the relation between S and the time to stop holding inventory. Finally, we tackle the issue of selecting the intensity function by allowing it to be a stochastic process. The demand process can be constructed by using a Poisson random measure and an intensity process being measurable with respect to the Skorokhod topology. We show the necessary properties of this process including Laplace functional, strong Markov property and its compensated random measure. In case the intensity process is unobservable, we construct a non-linear filter process and reduce the problem to one with complete observation.