Assessing the airtightness performance of container-like buildings in relation to its effect on energy efficiency
Konteyner tipi binaların hava sızdırmazlığı performansının enerji verimliği üzerindeki etkisinin değerlendırilmesi
  1. Tez No: 441984
  2. Yazar: MİRBEK BEKBOLİEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, hava sızdırmazlığının, standart tekil ve bitişik konteyner tipi binaların yenileme öncesi ve sonrası enerji verimliliği üzerinde etkisini incelemektedir. Ayrıca Türkiye'de bulunan ve üretilen emsal prefabrike binalarda bulunan problemler hakkında genel bir bakış sağlamaktadır. Standart bir konteyner tipi binanın hava sızdırmazlığı binanın yaşı ve üretim veya montaj uygulamasının kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Bu çalışmada kaçakları ve termal köprüleri belirlemek amacıyla“fan basıncı metodu”ile birlikte,“Minneapolis Blower Door Testi”ve“Kızılötesi Termografi Kamerası”kullanılmıştır. Sahadan elde edilen hava kaçakları verilerini araştırmak için tüm binaların enerji simülasyonu her bir bina için WUFI Plus kullanılarak ayrı ayrı yapılmıştır. Ardından, seçilen bir binaya tadilat tedbirleri uygulanmıştır. Test ve simülasyon prosedürleri tadilat sonrası tekrarlanmıştır. Dört emsal binanın tadilat öncesi ve sonrası elde edilen simülasyon verileri, hava sızdırmazlığının enerji verimliliği üzerindeki etkilerini göstermektedir. Çalışma sonucunda elde edilen bu bilgi prefabrik bina sektörünün gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effect of airtightness on the energy efficiency of single and adjacent containerized buildings, before and after refurbishment. It further gives an overview of air leakage problems found in the sample of prefabricated buildings manufactured and located in Turkey. The air leakage of standard container-like building depends on a number of factors like the age of the building, manufacturing quality and quality of assembly implementation. The airtightness of four typical containerized buildings has been measured. The fan pressurization method has been applied and carried out with the Minneapolis Blower Door test and complemented by Infrared Thermography Camera screening to document all leakages within the building envelope. All building energy simulations have been performed with WUFI Plus to investigate the outcome of the respective air leakage of the building obtained from site. Following that, retrofit measures have been applied on one of the sample buildings. Test and simulation procedures have been repeated after retrofit to compare results. The post-retrofit simulation results of the four buildings show that poor airtightness has a negative impact on the energy performance of the building. This information is crucial for the future development of improvement measures in manufacturing prefabricated buildings.