Tracking continuities between the modern and vernacular architecture: Courtyard in the west mediterranean architecture as a case study
Modern ve yerel mimarlıkta süreklilik arayışında Batı Akdeniz mimarlığında avlu yapısı
- Tez No: 441983
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER, PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, Batı Akdeniz kültüründe varolduğu düşünülen belirli mekansal bir organizasyonun devamlılığının arayışına odaklanmaktadır. İzi sürülen bu devamlılığın bölgedeki yerel ve modern mimarlık örneklerinde karşılıklı etkileşim içerisinde birbirlerini dönüştürdükleri düşünülmektedir. Bu noktadan yola çıkan tez üç ana başlığa bölünmüştür. Birinci bölümde, tezin ana iskeleti Akdeniz ve Akdenizlilik kavramı üstünden kurulur. Bu konuda Fernand Braudel'in 2. Felipe Dönemi'nde Akdeniz ve Akdeniz Dünyası ve Horden ve Purcell'in“The Corrupting Sea”isimli kaynakları detaylı bir karşılaştırma altında incelenerek bölgeye ait genel bir bakış açışı ortaya konulur. Ardından, tarihte Akdeniz'e yolculuk gerçekleştirerek araştırma yapan kişiler incelenir. Tezin ikinci bölümünde ise Batı Akdeniz'da gerçekleştirdiğim kişisel yolculuğum ve onun sonunda ortaya çıkan gözlemlerim sunulur. Bu gözlemler aynı zamanda tezin etnografik alt yapısını da oluşturmaktadır. Buradaki asıl amaç kültürün yerel mimariyle arasındaki etkileşimi algılamak ve bunu ortaya çıkarmaktır. Üçüncü bölüm ise yerel mimaride avlu yapısının ve avlunun yarattığı mekansal organizasyonun izlerini modern mimari örneklerinde aramaktadır. Bu örnekler Fransa, İtalya, Fas ve Tunus'tan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to search for the possible continuities of a particular spatial organization in the West Mediterranean culture, where the presence of modern and vernacular architecture will be shown to be affecting and integrating into each other. In the first chapter, the structure of the thesis is built upon the term Mediterraneanism. The general background of the region is also given with significant references to two publications; Fernand Braudel's The Mediterranean and the Mediterranean World in the Age of Philip II and Horden & Purcell's The Corrupting Sea. Moreover, a general view of the voyage to the Mediterranean in history is briefly drawn to base my personal travel to the West Mediterranean countries. The second chapter of the thesis continues with the research built upon a more ethnographic study related with the voyage and its reflections. The main intent is to perceive the culture in a deeper sense and to reveal how it is connected with the vernacular architecture. In the third chapter, the thesis study tries to transcend the limits of vernacular and trace a continual spatiality in the modern examples of architecture with four case studies from France, Italy, Morocco and Tunisia.