Developing an external bike rack design for inner-city public busses through an action research process
Eylem araştırması yöntemi ile şehir içi otobüslerin dış kısmına konumlandırılacak bisiklet taşıma aparatı tasarımının geliştirilmesi
- Tez No: 442001
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bisiklet sportif etkinlikler ve eğlence amaçlı kullanımının yanı sıra ulaşım için de esnek ve mobil karakteriyle büyük önem taşıyan bir ulaşım aracıdır. Öte yandan ulaşım kapsamının artırılması için diğer ulaşım türleri tarafından desteklenmesini gerektiren bazı eksikliklere sahiptir. Bisiklet kullanımını teşvik etmenin karbon emisyonlu ulaşım araçlarının çevreye olumsuz etkisini azaltma, sağlıklı yaşam, ekonomik ve sosyal faydalar gibi birçok değerli getirisi vardır. Bu nedenle bisikletlerin toplu taşıma ile entegre edilmesi her iki ulaşım türü için de karşılıklı yararlar sağlar. Bu doğrultuda, eylem araştırması yöntemi kullanılarak otobüsler için bir bisiklet taşıma aparatı geliştirilmiştir. Eylem araştırması kapsamında sistem ile doğrudan ilişkili olan tarafların dahil edildiği iki aşamalı bir alan çalışması yürütülmüştür. Alan çalışmalarının bulguları ve çalışma sırasında belirlenen tasarım ölçütleri dikkate alınarak bisiklet taşıma sistemi alternatifleri oluşturulmuş. Bu alternatifler analiz edilerek bir bisiklet taşıma aparatı önerisi ileride geliştirilmek üzere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bicycles have a great potential of mobility and flexibility to be used for transportation besides their recreational and sports activity based purposes. However, they have certain deficiencies through which they need to be supported by other means of transportation in order to enlarge the cycling catchment area. Promoting cycling somehow returns with many benefits such as reducing negative environmental impacts of transportation vehicles with carbon emission, improving health of users together with economic and social benefits. In respect to this, integration of bicycles with public transportation would bring mutual benefits for each mode of transportation. For this reason, an action research study is conducted to develop a transit bike rack system consisting of a two-stage fieldwork held with different stakeholders associated directly with the proposed system. Basing on the findings of the fieldwork, design alternatives for a transit bike rack system are created and analyzed considering the design criteria set throughout the study. Further suggestions are made to improve the system.