Impacts of eutrophication and climate change on phytoplankton community structure, size diversity, and phytoplankton based ecological status
Ötrofikasyon ve iklim değişikliğinin fitoplankton komünite yapısı, boyut çeşitliliği ve fitoplankton temelli ekolojik durum üzerine etkileri
- Tez No: 442019
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU, PROF. DR. AYŞE NİLSUN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez iklim değişikliği ve ötrofikasyonun fitoplankton komunite yapısı, ortalama fitoplankton büyüklüğü, boyuttaki varyans ve su kalitesi üzerindeki etkilerini iki farklı yaklaşımla araştırmayı amaçlamıştır: 1) Türkiye'deki 36-42 kuzey enlemleri arasındaki 47 gölün örneklemesini içeren zaman yerine mekan yaklaşımı 2) Farklı enlemlerde bulunan 6 ülkede (İsveç, Estonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye) gerçekleştirilen, besin tuzu, sıcaklık ve su seviyesinin test edildiği mezokozm deneyi. Ortalama fitoplankton büyüklüğü ve boyuttaki varyansın genel olarak yukarıdan aşağıya kontrol ile düzenlendiği (zooplanktivor balık ve zooplankton), bununla birlikte besin tuzunun da dolaylı bir biçimde balık ve zooplankton komünite yapısını etkilediği bulunmuştur. Özellikle rotifer türlerinin muhtemel küçük boylu fitoplaktonlar üzerindeki seçici avlanmalarının ortalama fitoplankton büyüklüğü üzerinde pozitif etki yarattığı kaydedilmiştir. Mezokozm deneyi sonuçları ise fitoplankton biyohacmindeki artışın besin tuzu ve sıcaklıkla ilişkili olduğunu göstermiştir. Ek olarak besin tuzu ve sıcaklık etkileşiminin siyonabakter oranını arttırdığı görülmüştür. Su seviyesindeki düşüş suiçi bitki gelişimini arttırırken fıtoplankton büyümesini baskılamıştır ancak su seviyesisinin aşırı düşmesi su içi bitkilerinin gelişimini tamamen ortadan kaldırmış ve fıtoplankton artmıştır. Akdeniz iklim kuşağında bulunan barajlar için geliştirilen fitoplankton kalite indeksinin Türkiye'deki barajlar için de uygulabilir olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte bu indeks kalite sınıflandırmaları sığ göl ekosistemlerine uygulandığında sonuçlarda çok fazla değişkenlik gözlenmiştir, güvenilebilir bir indeks geliştirmek için Türkiye'de düzenli izleme çalışmalarının başlanması ve ulusal tipolojilere bağlı olarak fitoplankton indekslerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of climate change and eutrophication on phytoplankton; community structure, mean size, mean variance in size and water quality with two main approaches: i) Space-for-time substitute approach by using snap-shot sampling in 47 from 42 N to 32 N latitude of Turkey. ii) Mesocosm experiment through latitudinal gradient in six countries (Sweden, Estonia, Germany, Czech Republic, Greece and Turkey) using nutrient temperature and depth as main parameters. Mean phytoplankton size and variance in size structure was mainly regulated by top down control (zooplanktivorous fish and zooplankton) however nutrient also has indirect effect via regulating fish and zooplankton community composition. Especially rotifer species has positive significant effect on mean phytoplankton size increase probably due to their selective grazing on small size phytoplankton species. Mesocosm experiment results showed that phytoplankton biovolume increase mainly driven by temperature and nutrient increase. Moreover cyanobacteria contribution also increased with nutrient and temperature interaction. While severe water level decrease leads to macrophyte death, low water level decrease promoted macrophye growth and suppressed phytoplankton increase likely due to nutrient competition and allelopathic effects. Phytoplankton quality indice that was developed for Mediterranean reservoirs seem practicable for Turkish reservoirs. However for the shallow lake ecosystems applied indice results showed high variability, to develop a reliable phytoplankton indice Turkey should start regular monitoring studies, base on national typologies and data a national phytoplankton indice should be developed.