Abrupt fault detection and accommodation for air data systems
Uçuş veri sistemleri için arıza bulgulama ve ikame
- Tez No: 442039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, uçuş veri sistemleri için arıza bulgulama ve ikame sistemi geliştirilmesi ve beş delikli problar için tek port tıkanıklığını tolere edip doğru data vermelerini sağlayacak yeni bir algoritma sunulmasıdır. Uçuş veri sistemleri hava hızının büyüklük ve yönünü ölçmek için beş delikli prob kullanmaktadır. Ancak beş delikli problar tıkanıklıklara karşı hassastır. Prob tıkanıklığının yol açtığı pek çok ölümcül kaza olmuştur. Donanımsal yedeklilik tedbir olarak uygulanmaktadır ancak bu tedbir ortak mod hatalarına karşı bir çözüm sunamamaktadır. Analitik yedeklilik bu noktada çözüm olarak ortaya çıkmaktadır ve arıza bulgulama-ikame için farklı metotlar kullanılmıştır. Bu metotlarda, rüzgar datasının tahmin edilmesi arıza bulgulama performansı için krtik önem arz etmektedir. Rüzgar verisi ya başka bir kaynaktan alınmakta ya da tahmin edilmektedir. Bu tez kapsamında, rüzgar datasına gereksinim duymayan sinyal tabanlı bir arıza bulgulama sistemi geliştirilmiştir. Ardından model tabanlı bir arıza ikame algoritması uygulanmıştır. Algoritma farklı rüzgar ve türbülans koşullarında test edilmiştir. Her seferinde 0.5 saniye içerisinde hata bulgulanmış ve ikame edilmiştir. Beş delikli problar için mevcut kalibrasyon algoritmaları hatalı bir port okumasını izole edememekte ve tek bir port bile tıkansa hatalı sonuç vermektedir. Buna karşılık yeni kalibrasyon algoritması hatalı port datasını algoritmadan çıkararak sağlıklı verilerle çalışmaya devam etmektedir. Bu yaklaşım beş delikli probların çalışma şartlarını genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a fault detection and accommodation (FDA) algorithm for air data systems, and offer a new calibration algorithm for five-hole probes (5hp) that can tolerate one port blockage and continues to give correct data. Air data systems use 5hp to measure the magnitude and direction of airspeed. However, five-hole probes are very vulnerable to obstruction. Numerous fatal accidents happened because of probe blockages. Hardware redundancy is applied as a precaution for air data system failures, but this does not provide a solution against common-mode failures. Analytical redundancy arises as a solution, and different methods have been utilized for FDA. In these methods, wind data estimation is critical for the detection performance. Wind data are either taken from another source or estimated. In the scope of this thesis, a signal based fault detection system that does not require any wind data input is developed. Then, a model based fault accommodation algorithm is implemented. The algorithm is tested under various wind and turbulence conditions. At each trial fault is detected within 0.5 seconds, and accommodated. Current calibration algorithms for 5hp do not allow the isolation of a faulty port reading, and even if one port is blocked, they fail to give correct outputs. Contrarily, the new calibration algorithm eliminates the erroneous data from the algorithm, and continues with healthy data. This approach enhances the operating conditions of 5hp.