Fabrication of well-organized plasmonic interfaces by nanosphere lithography
İyi düzenlenmiş plazmonik arayüzeylerin, nanoküre litografi yöntemi ile üretimi
  1. Tez No: 442038
  2. Yazar: YUSUF KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, değişik çaplardaki nanokürelerle litografiden istifade ederek plazmonik metal nano parçacıklarını dizayn etmeyi önermekteyiz. Nanoküreler geniş bir yüzey kapsamında çökertildiğinde, ortalarında üçgensel aralıklar bırakacak şekilde kapalı-paket üçgensel kafessel bölgeler oluşturur. İnce metal filmlerin buharlaştırılmasından ve nano kürelerin kaldırılmasından sonra plazmonik rezonansları destekleyen ve nanoküreler arasındaki şeklini belirleyen metal adalar üçgensel bir dönemsellikle substrat materyalin üzerinde üretilir. Nanoküre çapına bağlı olarak üçgensel nanoparçacıkların boyutu ayarlanabilmektedir. Klasik Nanoküre Litografisinin yanı sıra, sisteme etki eden bazı fiziksel etkilerin nasıl klasik yöntemi bir adım öteye götüreceği ele alınmıştır. Farklı bir deyişle, fırınlama ve fiziksel aşındırma mekanizmaları kullanılarak nanoparçacık boyutu, şekli ve yüzey dağılımı parametreleri system yapısını bozmadan kontrol altına alınabilmektedir. Bunlar kullanılarak, plazmonik uygulamalar için kullanılacak olan metal nanoparçacıkların istenilen şekil ve periyodik yapıda üretmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca diğer bir hedefimiz, nanoküre litografinin özellikle yüzey modifikasyonu için neden önemli olduğu kanıtlamaktır. Bunun için farklı litografi tekniklerinden örnekler verilerek kapalı paketler halinde oluşturulan yapının nasıl kullanılabilineceği tartışılacaktır. Bu tez çalışmasında, nanoküre litografi ve uzantılarının deneysel detayları üzerinde durulacaktır. Üretim aşamalarının tanımlanmasından sonra ise bu metodun eş geometri ve boyuttaki metal yapıların üretimi, yüzey kapsaması ayarlanabilir plazmonik arayüzeyler, mikrolens dizilimleri, 3D fotonik kristal üretim kabiliyeti ve farklı litografi metodlarına adapte olabilitesi kanıtlamaktayız. Bunu göstermek amacıyla, taramalı elektron mikroskobu, raman spektrokopisi ve yansıma tekniklerini nanaoyapıların karakterizasyonu için kullandık. Comsol simulasyon ve Gwyddion resim analizi yardımıyla deneysel veriler analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose to design plasmonic metal nanostructures by utilizing lithography with nanospheres of various diameters. When deposited at a high surface coverage, nanospheres form closed-pack trigonal lattices on surfaces, leaving concave triangular gaps in-between. After evaporation of thin metal films and lifting-off the nanospheres, metal islands which support plasmonic resonances and of the gap shape are fabricated in a trigonal periodicity on the substrate material. Depending on nanosphere diameter, the size of the triangular shaped nanostructures can be rearranged. In addition to classical nanosphere lithography (NSL) method, the physical influences that affect the fabrication method were also be considered in order to move beyond one step further. In other words, using annealing and physical etching mechanisms; size, shape of nanostructures and total surface coverage parameters were taken under control without deforming the system. Using these, our aim is to produce metal nanoparticle in desired shape and periodicity for plasmonic applications. Moreover, another goal is to prove that nanosphere lithography is a powerful tool especially for surface modification. In order to show that, how close-pack structure can be used is discussed by giving examples of different lithographic modifications. In this thesis work, we focus on experimental details of NSL and its extensions. After defining stages of production, we also show that NSL can be used to fabricate periodic metal structures with identical geometry and size, plasmonic interfaces with adjustable surface coverage, microlens arrays, and capability for generating 3D photonic crystals and adaptability with different lithography methods. In order to show them, we have used Scanning Electron Microscope (SEM), Raman Spectroscopy, total reflection techniques to characterize the nanostructures. Thanks to Comsol simulations and Gwyddion image analysis, experimental results are analyzed.