The Hydraulic jump at an abrupt bottom rise
- Tez No: 6746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET EŞİKLERDE HİDROLİK SIÇRAMA ULÜBAYRAM, Halik Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bolümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Nuray TOKYAY Eylül 1989, 81 sayfa Eşiklerde hidrolik sıçrama, menba suyu Froude sayısına, eşik yüksekliğinin ve mansap suyu derinliğinin menba suyu derinliği oranına bağlı olarak A ve B tipi olmak üzere iki türde oluşmaktadır. Bir üçüncü durumda ise, yüksek hızlı menba suyu, hidrolik sıçrama olmaksızın mansap tarafına geçmekte ve yüksek hızla devam etmektedir. Bu durum ise dalgalanma olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada A ve B tipi sıçramalar hem teorik hem de deneysel olarak araştırılmıştır. Dalgalanmanın başlangıcı üzerine de bir yorum sunulmuştur. A tipi sıçramalarda, eşik Önündeki ayrışma bölgesi gözönüne alınarak, düzgün bir basınç dağılımı kabul edilmiştir. Bu basınç dağılımı ve bir boyutlu momentum denklemi kullanılarak, A tipi sıçramaların hesaplanması için bir formül türetilmiştir. Eldeki verilerin yeni yaklaşım ve literatürdeki yaklaşımlarla yapılan kiyaslamasi sonucunda, yeni yaklaşımın daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. B tipi sıçramalarda ise, eşik Önündekikarmaşık akım davranışından dolayı, eşik "üzerindeki kuvveti tayin etmek için bir sürüklenme katsayısı kullanılmış ve bunun, eşik yüksekliğinin menba euyu yüksekliği oranıyla değişimi incelenmiştir. Göreceli özgül kuvvet eğrileri tanımlanarak, A ve B tipi sıçramalar ve dalgalanma durumu incelenmiştir. Öngörülen yaklaşim kullanılarak, B tipi sıçrama oluşmasın! engellemek ve 6adece A tipi sıçrama elde etmek için bir tasarım yöntemi verilmiştir. A ve B tipi sıçramalarda oluşan yük kayıpları düz tabandaki sıçramalarda oluşan kayıplarla kıyaslandığında, yükseltinin kayıplara hiç bir etkisi olmadığı görülmüştür. Her iki sıçramada da göreceli yük kaybının sadece menba suyu Froude 6ayıslna bağlı olduğu belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Hidrolik 6lçrama, eşik, yüksek hızlı akım, düşük hızlı akim, Froude sayi6i, yük kaybi, A tipi sıçrama, B tipi sıçrama, dalgalanma, dinlendirme havuzu sürüklenme katsayısı. Bilim Kodu : 624 02 01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HYDRAULIC JUMP AT AN ABRUPT RISE ÜLÜBAYRAM, Halik M. S. in Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nuray TOKYAY September 1989, 81 pages At an abrupt bottom rise, hydraulic jump occurs in two different forme, namely; A and B jumps. Another flow type which is encountered is called wave case in which the supercritical flow shoots over the step as a standing wave. Which one of these types of flows will occur depends on the upstream Froude number, the relative magnitudes of the tailwater depth and the step height with respect to the incoming flow depth. In this study A and B jumps are investigated both theoretically and experimentally. A discussion on the initiation of the wave is also given. In A jumps, considering the separation zone developing in front of the step, a new pressure distribution on the step and hence on the force is introduced. Then, with this proposed distribution, one - dimensional momentum equation is used to obtain a prediction formula--. This new prediction formula, compares with the data better than the ones given in literature. iiiIn B jumps, by considering the character of the flow in the vicinity of the step, a drag coefficient ie introduced to compute the force on the step. By using the data available, the variation of this drag coefficient with the relative step height is obtained. A and B jumps and wave case are analysed by introducing relative specific force curves. Using these curves, a design procedure is also given to eliminate B jump formation and to obtain A jump at an abrupt rise. The comparison of head losses in A and B jumps with that of no step case, shows that the step height has no effect. The relative head loss depends only on the upstream Froude number, in both cases. Key Words : Hydraulic jump, abrupt rise, supercritical flow, subcritical flow, Froude number, head loss, A jump, B jump, Wave, stilling basin, drag coefficient. Science Code : 624 02 01 iv