Validation of a particle simulation approach
Bir danecik benzetim yaklaşımının doğrulanması
  1. Tez No: 442061
  2. Yazar: ŞEYMA PINAR ENEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRKAN ÇÖKER, PROF. DR. CAHİT ÇIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, akışkan davranışını yeni bir yaklaşım ile danecik benzetim tekniği aracılığıyla inceleme gayesini içerir. Akışkan, durağan şartlarda düşünülür ve akışkan daneciklerinin hareketinin benzetimi yapılır. Yaklaşımdaki yöntem matematiksel olarak kesindir. Ani hızlar basit cebirsel denklemler ile hesaplanır. Dolayısıyla, CPU zamanında yüksek verim elde edilir. Yöntemi doğrulamak için, Maxwell-Boltzmann sürat dağılımının olasılık yoğunluk işlevi ve basınç hesaplanır ve kuramsal değerler ile kıyaslanır. Burada gösteriliyor ki kuramsal hesaplamalar ile Maxwell-Boltzmzann dağılımının ilgili süratlerini temin etmeye çalışan mevcut yöntem arasındaki fark, farklı sistem sıcaklıkları için %3'ten daha azdır. Basınç değerleri de ayrıca makul olacak şekilde birbirlerine yakındır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to study the fluid behaviour with a new approach through the particle simulation technique. The fluid is considered to be under static conditions, and the activity of fluid particles is simulated. The method in the approach is mathematically exact. Instantaneous velocities are calculated with simple algebraic equations. Hence high efficiency in CPU time is achieved. In order to validate the method, the probability density function of the Maxwell-Boltzmann speed distribution and the pressure are calculated and compared with the theoretical values. It is shown that the difference between the theoretical calculations and the present method, providing the associated speeds of the Maxwell-Boltzmann distribution, is less than 3% for different system temperatures. The pressure values are also reasonably close to each other.