Determination of photon momentum transfer between different mediums using interferometry of an angled silica fiber filament
Farklı ortamlar arası geçiş sırasında foton momentum değişiminin açılı cam fiber elyafı üzerinden interferometrik ölçümü
  1. Tez No: 442062
  2. Yazar: EKİN ÖZGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Uzunca bir süredir dielektrik malzemeler içerisindeki ışık momentumunun değeri hakkında çözülememiş bir ikilem bulunmaktadır. İki karşı görüş momentumun hem büyüklüğü hem de yönü hakkında farklı görüşler sunmakta, fakat teorik altyapı olarak ikisinin de temelleri sağlam gözükmektedir. Yapılan deneysel araştırmalarda ise hem Abraham hem de Minkowski teorilerini destekleyen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu tezin amacı ucuna açı verilmiş cam fiber elyafı kullanarak yüzeydeki momentum değişimi sonucu ortaya çıkan salınım genliğinin interferometre kullanılarak ölçülmesidir. Elde edilen sonuçlar Minkowski teorisi tarafından beklenen aralığa yakın çıkmıştır. Hata payları geniş olduğundan dolayı Abraham teorisini elemek için yeterli bağıntı olmasa da sonuçlar Minkowski teorisini destekler şekildedir.
Özet (Çeviri)
There is a long standing dilemma about the value of photon momentum in dielectric media. Two rivaling views differ on both the magnitude and the direction of momentum but both are seemingly sound from a theoretical standpoint. Experimental work done also has evidence favoring both Abraham and Minkowski theories with different experiments supporting one of them. Aim of this thesis is to measure the deflection of a silica fiber filament with an angled end face and measure the displacement resulting from the momentum transfer between the fiber and air interface. The results found are within the error margins predicted by the Minkowski theory. Since the error margins are relatively large, the results are not conclusive enough to disprove the Abraham theory, however they are in strong favor of the Minkowski theory.