Design and implementation of perforation on high fill factor structures for uncooled infrared sensors
Perforasyon içeren yapıların kızılötesi sensörler için yüksek doluluk oranlı yapılara tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 442070
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, soğutmasız detektörler için yüksek doluluk oranlı yapılar üzerine perforasyon (delikli yapılar oluşturma) tasarım ve uygulamasını sunmaktadır. Çalışmada, temelde, perforasyonun soğutmasız detektörlerin kızılötesi emilim performansına etkisi incelenmektedir. Literatürde, son zamanlarda piksel boyutlarının küçültülmesi yönünde genel bir eğilim mevcuttur. Küçültmeden kaynaklı problemlerin çözümü için ise şemsiye yapılarının kullanımı önerilmektedir. Bu tezde bu yapıların ayrıca delikli hale getirilerek kızılötesi emilim performansının artırılması amaçlanmaktadır. Delikli yapılar, bu işlevi dışında, ısıl zaman sabitinin iyileştirilmesi, detektörün vakum gereksinimlerinin azaltılması ve özellikle şemsiye yapılarının altında bulunan diğer yapıların aşındırılmasında kolaylık sağlaması için de önerilmektedir. Bu tez çerçevesinde yapılan çalışmalarda, öncelikli olarak elektromanyetik benzetim maliyetini düşürmek için kanonik bir yapı önerilmiştir. Kanonik yapı sadece delikli yapıları içeren bir şemsiye yapısı olarak seçilmiştir. Perforasyon ile ilgili boyutlar uzun dalga kızılötesi (Long Wave Infrared, LWIR, (8-12) µm) emilim aralığı için basamaklı iletim yolu yöntemi (Cascaded Transmission Line, CTL) ve yüksek frekans için yapısal çözümleme yapabilen ticari bir program (High Frequency Structural Simulator, HFSS) kullanılarak optimize edilmiştir. Bu arada şemsiye yapısında gömülü, elektromanyetik emilimi yüksek olan Nikrom malzemesi temassız ve malzemeye zarar vermeyen bir yöntemle karakterize edilip benzetim programına gömülmüştür. Optimize edilen perforasyon oranı %50 olarak belirlenmiştir, yani perforasyon açıklığının yine perforasyon periyoduna oranı 0,5 olarak optimize edilmiştir. Bu değer aşılmadığı sürece delikli şemsiye yapısının (8-12)µm aralığındaki emilim performansının en kötü ihtimalle korunduğu gözlemlenmiştir. Buradan elde edilen sonuçlar neticesinde, %50 perforasyon oranı, yüksek performanslı mikrobolometre piksellerine uygulanmış ve aynı şekilde emilim performansının değişmediği gözlemlenmiştir. Ölçümler neticesinde (8-12) µm emilim aralığındaki kızılötesi dalga emilim oranının %90 civarında olduğu ayrıca gözlemlenmiştir. Bir diğer konu ise, perforasyonun ısıl zaman sabitine olan etkisi, ısıl benzetimler neticesinde bu zaman sabitindeki olası iyileşmenin %10 'dan fazla olabileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of the perforation on high fill factor structures; e.g., umbrella structures, for uncooled infrared detectors. The study is mostly focused on the effect of the perforation on the absorption performance of the sensor pixels. The introduction of the perforation to the umbrella structure is expected to improve the absorption performance which can be degraded due to a trending issue nowadays, the pixel size reduction. In literature, perforation is also proposed to decrease the thermal time constant, to relieve the low vacuum requirements and to ease the etching of the underneath layers. Within the scope of this study, a canonical topology including only the perforated umbrella structure, but still resembling to the full pixel case, is designed, optimized and fabricated successfully. The canonical topology is used for the optimization of the perforated structures to have a high enough, broadband absorption rate in the LWIR (Long Wave Infrared, 8μm-12μm) range using the Cascaded Transmission Line (CTL) technique and the commercial High Frequency Structural Simulator (HFSS) program. The LWIR is the optimized infrared range to get images of the objects having a body temperature around 300 Kelvin. Through these optimizations, a perforation ratio of 50%; i.e., the ratio of the perforation size to the period size is equal to 0.5, is advised to be the optimized value both to have a good absorption performance and also to benefit from other improvements that the perforation offers. The Frequency Transform Infrared (FTIR) spectroscopy results of a successful implementation of perforation on high performance pixels is presented, an average of 90% absorption rate is obtained in the LWIR range. Additionally, a contactless and non-destructive characterization of the absorbing Nichrome (NiCr) layer is presented. Also an improvement by more than 10% with the thermal time constant with the introduction of the perforation is proved through thermal simulations.