Design of smart antenna array for interference suppression in GPS
GPS sistemlerinde girişim baskılamak için akıllı anten tasarımı
- Tez No: 442111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN, PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
GPS karıştırıcılar, GPS alıcılarına düşük güçte ulaşan GPS sinyallerinin üzerine fazladan gürültü ilave ederek alıcıların pozisyon verisi üretme hizmetini kısmen ya da tamamen devre dışı bırakırlar. GPS karıştırıcıların etkinliğinin giderilebilmesi için en popüler yöntem, anten dizisi ve dizi sinyal işleme yöntemlerinin kullanılması ile karıştırıcılarının uzaysal filtreleme ile bastırılmasıdır. Bu tez çalışması ile aktif anten tasarımı ve hüzme yönlendirme algoritmalarının kullanımı ile yukarıda bahsedildiği gibi GPS karıştırıcılarının uzaysal filtreleme ile bastırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında, dört elemanlı aktif anten dizisi tasarımı, huzme yönlendirme algoritmalarının uygulaması ve gerçek zamanlı GPS karıştırıcı bastırma testleri olmak üzere üç ana başlık bulunmaktadır. Aktif anten dizisi tasarımı sırasında, öncelikle dairesel polarizasyona sahip yaklaşık kare tasarımlı mikroşerit anten tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Yöntemin geçerliliği görüldükten sonra aynı yöntemle dört elemanlı dairesel anten dizisi tasarım ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında ise anten dizisi ile kompakt bir dizayn oluşturacak şekilde dört kanallı düşük gürültülü yükselteç kartının tasarım ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Huzme yönlendirme bölümünde, Capon huzme yönlendirme ve sıfır kazanç yönlendirme şeklinde iki ana huzme yönlendirme algoritmasının teorisine ve MATLAB ortamındaki simülasyon sonuçlarına yer verilmiştir. Bütün sistemin GPS karıştırıcı bastırma performansı, gerçek GPS uydularının ve gerçek karıştırıcı kaynağının kullanıldığı senaryo ile ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
GPS jammers add excessive noise to received low power GPS signals and have capability to weaken or completely destroy the positioning performance of GPS receivers. The most popular technique to overcome GPS jamming problem is suppression of jammers by using array signal processing techniques. In this thesis, a GPS anti-jamming system is constructed by designing an active antenna array and implementing adaptive beamforming techniques. This thesis mainly include the design of four element active circularly polarized microstrip antenna array, implementation of beamforming techniques and presentation of experimental results obtained from the constructed GPS anti-jamming system. In active antenna array design, circularly polarized operation of the array element is achieved through nearly square microstrip patch antenna structure. After verification of the design by comparing simulation and measurement results, four element planar array is designed and manufactured. Then, four channel LNA card design and production is performed in order to obtain a compact active antenna array. All electromagnetic simulation and parametric analysis of the antennas are performed in electromagnetic simulation tool CST Microwave Studio. In beamforming section, two main beamforming methods that are Capon beamforming and null steering are studied with theory and simulation results obtained from the code developed in MATLAB environment. The jammer suppression success of the constructed system is demonstrated by scenarios that include real satellites and a continuous wave jammer source.