Participatory urban design: The case of Düzce Hope Homes project
Katılımcı kentsel tasarım: Düzce Umut Evleri projesi örneği
  1. Tez No: 442112
  2. Yazar: MERVE BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Participatory planning and design approaches were started to be discussed in the 1960s with the growth of community reactions against the top-down decision-making mechanisms, and social and environmental problems in cities that were triggered by the onset of industrialization in the 19th century. The citizens' demand for participating in decision-making processes to shape the built environment in which they currently live or will live in the future directly/indirectly affected the role of urban designer as an actor who produces urban spaces. This alternative approach for producing urban space which gradually contributes to social and spatial development asserts a new equilibrium between the role of user and designer. The dimension of the notion of“design”and the operation of the process undergo a change in a design continuum which is fed by the users' demands. Within the context of the thesis, the realization of participatory urban design process is evaluated. This thesis aims to elaborate how existing participatory urban design models were implemented in the design process of Düzce Hope Homes Project, and how project specific conditions impacted the realization of the design process. In this context, the participatory design methods which were used to acquire inputs from the user and the input transformation process are elaborated. As a result of the literature review, a participatory design framework is created; the realization of design process is analyzed and Düzce Hope Homes Project is evaluated within the established design framework. The study does not focus on the end product but rather than that, it analyzes the design process. The research concludes with inferences regarding existing participatory urban design models and methods, and their realization within the context of Düzce Hope Homes Project.
Özet (Çeviri)
Temeli yukarıdan aşağıya karar verme mekanizmalarına karşı ortaya çıkan toplumsal ayaklanmalara ve 19. yüzyılda başlayan endüstrileşme sürecinin ortaya çıkardığı çevresel ve toplumsal problemlere dayanan katılımcı kentsel planlama ve tasarım yaklaşımları 1960'lardan bu yana birçok ülkede tartışılmaya başlanmıştır. Kentlinin yaşadığı/yaşayacağı yapılı çevrenin şekillenmesinde karar verme sürecine katılmak istemesi, doğrudan ya da dolaylı olarak mekana şekil veren tasarımcının rolünü de etkilemektedir. Sosyal ve mekansal gelişime katkı sunan bu alternatif mekan üretme süreci kullanıcı ve tasarımcı arasında yeni bir rol dengesi öne sürer. Kullanıcının mekana dair talepleri ile beslenen bir tasarım sürecinde“tasarım”kelimesinin boyutu ve tasarım sürecinin işleyişi değişecektir. Tez kapsamında, katılımcı tasarım sürecinin sahip olduğu işleyiş değerlendirilmiştir. Bu tezin amacı, mevcut katılımcı kentsel tasarım modellerinin işleyişini Düzce Umut Evleri projesi bağlamında irdelemek ve projeye özgü durumların tasarım sürecini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu irdeleme sürecinde, katılımcı tasarım sürecinde kullanıcıdan veri alınırken hangi yöntemlerin izlenildiği ve alınan verilerin nasıl tasarım çıktısına dönüştürüldüğü araştırılmaktadır. Yapılan yazın incelemesi sonucunda, kentsel tasarım sürecinin nasıl organize edildiği araştırılmış, katılımcı tasarım süreçlerine dair bir çerçeve oluşturulmuş ve Düzce Umut Evleri projesindeki katılımcı tasarım uygulamaları bu çerçevede değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler tasarımın son ürününe değil, tasarım sürecine dair bir çözümleme yapmaya odaklanır. Araştırma, mevcut katılımcı tasarım modellerine, yöntemlere ve Düzce Umut Evleri projesi bağlamında uygulanmalarına dair temel çıkarımlar yapılarak sonlandırılmaktadır.