Public R&D project portfolio selection problems under expenditure uncertainty and sectoral budget balancing
Harcama belirsizliği ve sektörel bütçe dengeleme altında kamu Ar-Ge proje portföy seçimi problemleri
  1. Tez No: 442110
  2. Yazar: MUSA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde, kamu Ar-Ge fonlama programı yönetimi uygulamasında var olan iki sorun ile ilgileniyoruz. Birinci sorun, fon bütçesinin, Ar-Ge projelerinin bir takım harcama belirsizliği sebeplerinden dolayı yetersiz kullanımıdır. Proje iptalleri ve başarıyla tamamlanan projelerin harcama belirsizliği fon bütçesinin yetersiz kullanımına yol açmaktadır. Tezin birinci ve ikinci kısmında, toplam fon bütçesinin kullanımını artırmak için yeni yaklaşımlar öneriyoruz. Özel olarak, tezin birinci kısmında, proje iptallerinin karar verme sürecine dahil edilmesine odaklanıyoruz. Tezin ikinci kısmında, hem iptal olan hem de başarıyla tamamlanan projelerin harcamalarının rassal olarak modellenmesiyle ilgileniyoruz. Bu belirsizlikleri modellemenin fonlama bütçesinin kullanımını önemli ölçüde iyileştirebileceğini gösterdik. Artırılan kamu Ar-Ge bütçe kullanımı daha fazla Ar-Ge projesinin desteklenmesine yardımcı olacak ve böylece daha yüksek sosyo-ekonomik etki meydana getirecektir. Ar-Ge fonlama yönetimi uygulamasındaki ikinci sorun toplam fonlama bütçesinin sektörler arasında dengeli dağıtılmasıdır. Tezin üçüncü kısmında, sektörel etki değerlendirmesi sonuçlarının sektörel bütçe dengelemesini sağlamak için karar verme sürecine dahil edilmesiyle ilgileniyoruz. Önerdiğimiz yaklaşımı bazı alternatif politika opsiyonları ile karşılaştırıyoruz. Önerdiğimiz modelin görece sektörler arasında bütçe dengelemesini koruyarak fonlama bütçesinin toplam etkisini artırdığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we deal with the two issues that exist in the practice of public R&D funding program management. First one is the underutilization of the funding budget owing to several sources of expenditure uncertainty. Project cancellations and spending uncertainty of successfully completed projects cause to funding budget underutilization. In the first and second part of the dissertation, we propose new approaches to enhance the utilization of the total funding budget. Specifically, in the first part of the dissertation, we focus on incorporation of project cancellations into the decision making process. In the second part of the dissertation, we deal with stochastic modeling of the expenditures of both canceled and successfully completed projects. We showed that modeling those uncertainties can significantly improve the utilization of the funding budget. Increased public R&D budget utilization will help to support more R&D projects and hence achieve higher socio-economic impact. Second issue in the practice of R&D funding management is balancing of the total funding budget among sectors. In the third part of the dissertation, we deal with incorporation of sectoral impact assessment results into the decision making process to ensure sectoral budget balancing. We compare our proposed approach with some alternative policy options. We showed that proposed model enhances total impact of funding budget by keeping relative budget balancing among sectors.