Semantic search on turkish news domain with automatic query expansion
Otomatik sorgu genişletmesi ile türkçe haber için semantik arama
  1. Tez No: 442118
  2. Yazar: TUĞBA FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde sorgu genişletme ile Türkçe haber alanında yapılan anlamsal arama- lar sunulmaktadır. Hedefimiz kullanıcıya arama yaptıkları anahtar kelimeler ile en ilgili haberleri sunmaktır. Sistemimiz Hürriyet, Milliyet, Sabah, vb. haber sitelerinin veri kaynaklarını kullanmaktadır. Sistemimiz, kullanıcının sorgusunu kelime gömme ve anlamsal ilişkilendirme tekniklerini kullanarak genişletmekte- dir. Dahası, önemli bilgiler barındıran isimsel varlıklar, haber kaynaklarından ve kullanıcı sorgularından çıkarılmakta ve bu isimsel varlıklar, haberlerin en üstünde döndürülmek üzere sıralanmaktadır. Arama işleminin devamında ise geleneksel bilgi çıkarma (IR) tekniklerine bağlı kalınmaktadır. Türkçe dili için, bilinen kadarıyla, sistemimiz haber verileri üzerinde sorgu genişletme ve arama tekniklerini kullanan ilk girişimdir
Özet (Çeviri)
In this thesis, semantic search on Turkish news domain with query expansion is proposed. Our aim is to provide the user with the most relevant documents related to their entered keywords. Our system uses data sources from Turkish news websites such as Hürriyet, Milliyet, Sabah, etc. Our system extends the user's query with word embeddings and semantic relatedness. Furthermore, named entities, containing precious information, are extracted from news sources and user query and ranked to return on top of the results. In the rest of search process, it relies on traditional information retrieval (IR) techniques. For Turkish language, to the best of our knowledge, our system is the first attempt to use such search and query extension techniques on news data.