The effect of metacognitive instructional method on eleventh grade students' metacognitive skill and mathematical procedural and conceptual knowledge
Üstbilişsel öğretim yönteminin on birincisınıf öğrencilerinin üstbilişsel becerilerine ve işlemsel ve kavramsal matematik bilgilerine etkisi
- Tez No: 442119
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmanın amacı üstbilişsel öğretim yönteminin on birinci sınıföğrencilerinin işlemsel vekavramsal matematik bilgilerine ve üstbilişsel becerilerine etkisini incelemekti. Endonezya'da Bandung şehrinde bulunan bir okulda okuyan altmış altıon birinci sınıf öğrencisibu çalışmada yer aldı. Eşleştirmeli ön test-son test kontrol grup deseni kullanılmıştır. Sınıflardan rastgele seçilen bir sınıf deney, diğer sınıf kontrol grubuolarak berlirlenmiştir. Fonksiyonların bileşkesi ve tersi, sonsuz diziler ve seriler, ve doğru denklemlerinianlatmak için, deney grubunda IMPROVEisimli üstbilişsel öğretim yönteminin(Giriş, Üstbilişsel sorgulama, Gözden geçirme, Pratik yapma, Ustalaşma, Doğrulama ve Zenginleştirme)öğretim yöntemi, kontrolgrubunda ise geleneksel yöntemdokuz hafta boyunca uygulanmıştır.Kullanılan veri toplama araçları İşlemsel ve Kavramsal Matematik Bilgi Testi, Üstbiliş Farkındalık Ölçeği, gözlem ve görüşmelerdir.Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için Çok Değişkenli Kovaryans Analizi kullanılmıştır. Elde edilen verileregöre, (1) öğrencilerin işlemsel ve kavramsal matematik bilgisinde ve bilişin düzenlenmesinde IMPROVE öğretim yöntemi daha fazla etkiliydi ve (2) kız öğrencilerin işlemsel ve kavramsal matematik bilgilerinde ve bilişin düzenlenmesinde daha etkin olduğunu göstermiştir. Öğretim yöntemi ile öğrenci cinsiyetinin arasındaki etkileşimbulunmamıştır. Bunlara ek olarak, çalışmanın bir diğer amacı üştbiliş öğretim yöntemi uygulanan gruptaki öğrencilerin deneyimlerinin incelenmesiydi. Bunun için nitel veriler toplanmıştır. Bunlardan biri olan yarı yapılandırılmış görüşmeler IMPROVE uygulaması sonrasında on dört farklı yeteneklere sahib öğrenci ile yapılmıştır.Görüşmelerbirebir olarak yazılmış, kodlamış ve kategoriler elde edilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu uygulama sırasında bazı zorluklarla karşılaşmalarına rağmen çeşitli kazanımlar da elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effect of metacognitive instructional method, compared to traditional instruction on eleventh grade science student's mathematical procedural and conceptual knowledge, and metacognitive skills. Sixty-six eleventh-gradestudents in a school in Bandung City, Indonesia took part in this study. Matching-only pre-test-post-test control group designwas conducted. The classes were randomly assigned to experimental and control group. In the experimental group metacognitive instructional methodcalled IMPROVE (Introduction, Metacognitive Inquiry, Review, Practicing, Obtaining Mastery, Verification, and Enrichment) was applied, whereas in the control group traditional instructionwas used to teach composition and inverse function, infinite sequence and series, and line equations topics within 9 weeks. The data collection toolsused were Procedural and Conceptual Knowledge Test, Metacognitive Awareness Inventory. UsingMultivariate Analysis of Covariance, the main effects of teaching methods, gender, and interaction between them were investigated. Consequently, (1) IMPROVE instructional method was more effective in supporting students' procedural and conceptual knowledge, and regulation of cognition, (2) there was gender difference in students' procedural and conceptual knowledge, and regulation of cognition in favour of female students. No interaction between instructional methods and gender was found. Another purpose of the study was to explore students' experience withmetacognitive instructionalmethod. Therefore, qualitative data was compiled. Fourteen studentswho had different abilitiesfrom experimental group were interviewed semi-structurally after the treatment. The data was transcribed, coded and categorized.Generally, students took benefits from IMPROVEinstructional methodeven though at the beginningthey encountered with several challenges.