Fire vulnerability assessment of architectural design parameters with fuzzy logic model
Bulanık mantık modeli ile mimari tasarım parametrelerinin yangın kırılganlıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 442117
  2. Yazar: NİLÜFER KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER, DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
bulunmaktadır. Bütüncül yangın güvenliği tasarımının uygunluğunun sağlanması için, yangın güvenliği hedefleri ve yapı tasarım girdilerinin birlikte çalışabilmesi gerekmektedir. Yangın güvenliği tasarım sürecinde uygunsuzluk olması durumunda, mimarın karar verici olduğu tasarım önerisinde değişiklikler yapılmaktadır. Bu nedenle, yapı elemanlarının yangın güvenliği açısından kırılganlık analizinin tasarım aşamasında yapılması, oluşabilecek uygunsuzlukların önceden tespiti açısından önemlidir. Kırılganlık analizi, yapının tehlikeli eylemler (yangın) ve kritik tasarım girdileri açısından performans değerlendirmesinin yapılması ve gerekli önlemlerin tasarım aşamasında alınmasını sağlamaktadır. Geleneksel değerlendirme sistemleri, yangın güvenliği tasarımı için mimarları yönetmeliklere yönlendirmektedir. Ancak, birçok mimar için yönetmelikler yaratıcı tasarım sürecine kısıtlamalar getiren uygulamalar olarak algılanmaktadır. Yönetmelik tabanlı kırılganlık taramaları determinist ve tek parametreli yöntemler uygulamaktadır. Diğer yandan, yapı sistemlerinin karmaşıklığının ve girdilerinin artması, karar vericinin sezgi, muhakeme deneyimlerini kullanarak hızlı yanıt verebilen değerlendirme yöntemlerini gerekli kılmaktadır. Yapı tasarımındaki karmaşıklığın artmasıyla, tahmini, bilinmeyen ve bulanık çoklu değişkenler ortaya çıkmaktadır. Bulanık mantık, değişkenler arasındaki ilişkileri ele alarak, kalitatif tanımlamalar ile basit muhakemeler yapmaya olanak sağlar. Bu nedenle, bu çalışmada yapı tasarım parametrelerinin yangın güvenliği açısından kırılganlık analizi için bulanık uzman sistem yöntemi kullanılmıştır. Bulanık uzman sistem, ölçülemeyen, tamamlanmamış ve belirlenemeyen bilginin karar verme sürecine entegre olmasını sağlar. Önceden çalışılmış yangın güvenliği bulanık mantık modelleri, bütüncül ya da aktif yangından korunma yöntemlerine dayanmakta, yapı tasarımındaki kritik parametrelerin hepsini kapsamamaktadır. Önerilen bulanık mantık kırılganlık modelinde, kritik tasarım parametrelini belirlemek için literatür taraması yapılmış, sözel değişkenlere bağlı uzman görüşleri fuzzyTECH bulanık mantık modülü ile üyelik fonksiyonlarına çevrilmiş, kural tabanlı model ile parametrelerin karşılıklı ilişkileri tanımlanmıştır. Yapının yangın güvenliği kırılganlık taramasının bulanık mantık yönetimiyle yapılması, insan mantığını temel aldığından, doğru aralıkta ve hızlı yanıt veren değerlendirme yapılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
There is a direct relationship between building characteristics and fire spread. Acceptability of fire safety design involves interoperability of fire safety objectives and building design input. In case of unacceptable fire safety design process, modifications are made in proposed building design parameters for which architects are decision makers. Therefore, in order to get an acceptable level of fire safety, vulnerability of building design parameters must be identified during the design process by architects. The vulnerability level provides performance evaluation of the building in terms of hazardous actions and critical building design parameters to get prevention measures during the design process. Conventional design of building parameters regarding fire safety direct architects to regulations. However, for most of the architects, deterministic approaches of regulations are perceived as restrictions for the creative basis of architecture. Regulation-based vulnerability evaluation systems use deterministic and single parameter approach, in which the parameter either follows the rules, or not. On the other hand, the rapid increase in complexity and amount of information on building systems requires quick-response evaluations based on the decision-maker's intuition, judgement, and experience. Moreover, increased building complexity reveals highly complex decision problems with multi-variables that are stochastic, unknown, and fuzzy. By providing complex interactions between variables, fuzzy logic enables qualitative descriptions of everyday reasoning. Therefore, in order to identify fire safety vulnerabilities of building variables based on expert opinion, this research uses fuzzy expert evaluation model. Fuzzy expert system helps the integration of uncountable, undefined, and uncertain information in the decision-making process. Previously studied fire safety fuzzy models do not cover all critical parameters of building characteristics, and focuses on comprehensive or active fire protection systems. In the proposed fuzzy fire safety vulnerability model, most critical building parameters regarding fire safety are determined through literature analysis. On the other hand, linguistic expert opinion is converted to membership functions through fuzzyTECH fuzzy logic toolbox, and rule-based interrelations of parameters are defined through human reasoning. Performing vulnerability evaluation with fuzzy expert model gives quick response and more accurate results based on human reasoning.