Comparative design of millimeter wave RF-MEMS phase shifters
Milimetre dalga'da karşılaştırmalı RF-MEMES faz kaydırıcı tasarımı
- Tez No: 442121
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Faz kaydırıcılar birçok anten uygulamasında ı¸sın demetinin yönlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu tez Ka-bant uygulamaları için sı˘gal RF MEMS anahtarlar ile gerçekle ¸stirilen 3 farklı iletim tarzlı faz kaydırıcının; hat-seçme, Da˘gıtılmı¸s MEMS iletim hattı (DM˙IH) ve 3lü saplamalı faz kaydırıcılar; tasarım ve kar¸sıla¸stırmasını içermektedir. Hat-seçmeli faz kaydırıcının tasarım sürecinde elektriksel performansın üretim toleranslarına hassasiyetini en aza indirgemek ve buna ba˘glı olarak üretim verimini arttırmak hedeflenmi¸stir. Bunun için yeni e¸sdüzlemsel dalga kılavuzu (EDK) T-bile¸sim ve EDK dirsek tasarlanmı¸stır. DM˙IH faz kaydırıcı tasarımında geleneksel tasarım yönteminden farklı olarak devre modellerinin kullanılmasını temel alan yeni bir yöntem kullanılmı¸stır. Bunun nedeni sayısal yükü azaltmak ve geleneksel yöntem sonucunda ortaya çıkabilecek uygulanamaz tasarımları engelleme iste˘gidir. Ayrıca bu tezde kontrol sayısını azaltmak hedeflenerek yeni bir 3lü saplamalı faz kaydırıcı tasarımı yapılmı¸stır. Tasarımı yapılan faz kaydırıcıların kar¸sıla¸stırmaları 35 GHz'de araya girme/geri dönü¸s kayıpları, en yüksek faz hatası, bant geni¸sli˘gi, tasarımlarda kullanılan anahtarların uyarım voltajları, faz kaydırıcıların serim boyutları ve kontrol sayıları göz önüne alınarak yapılmı¸stır. DM˙IH faz kaydırıcı tasarımı dü¸sük kayıp ve boyutları ile öne çıkarken hat-seçmeli faz kaydırıcı geni¸s bant özelli˘gi ile öne çıkmaktadır. DM˙IH ve hat-seçmeli faz kaydırıcı tasarımları ile kar¸sıla¸stırılıdı˘gında 3lü saplamalı faz kaydırıcı tasarımı sadece küçük serim boyutları ile öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Phase shifters are widely used for electronic beam steering for various antenna applications. This thesis presents design and comparison of 3 di erent 3-bit transmission type phase shifters, which are switch-line, Distributed MEMS Transmission Line (DMTL) and triple stub phase shifters, realized with capacitive contact Radio Frequency (RF) Micro-Electro-Mechanical Systems (MEMS) switches for Ka-Band applications. For the design of switch-line phase shifter reducing the sensitivity of the electrical performance to the fabrication tolerances and by this way increasing the yield is targeted by minimizing the air-bridges used in the design. In order to achieve this, new Coplanar waveguide (CPW) T-junction and CPW bend structures are designed. For DMTL phase shifter design, a new method based on using circuit models is used instead of the conventional DMTL phase shifter for reducing the computational work and for preventing to obtain an inapplicable design, because of the dimensions, with the conventional method. In this thesis also a triple stub phase shifter is designed with the motivation of reducing the number of control bits. Comparisons of these phase shifters are done in terms of their insertion/return losses, maximum phase errors, bandwidths at 35 GHz, pull-in voltages of the switches used in the designs, layout dimensions of the phase shifters and number of control bits of the phase shifters. DMTL phase shifter is the most favourable phase shifter in terms of its low loss, small size and low pull-in voltage. Whereas switch-line phase shifter shine outs only with its large bandwidth. Compared with DMTL and switch-line phase shifters, triple stub phase shifter is only favourable in terms of its layout dimensions.