Orchestrating an identity through monuments in the city: The case of Ankara, 1923-2016
Şehirde anıtlar yoluyla kimliği yönlendirmek: Ankara, 1923-2016 örneği
  1. Tez No: 442120
  2. Yazar: ADAM ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarih boyunca, siyasi iktidar sahipleri ve kentteki karar vericiler, etkileyici yapıların veya anıtların kamuya açık kentsel alanların önemli yerlerinde yapılmasını sağlamış ve desteklemiştir. Bu anıtsal yapıların görünürlüğü yüksek olup gizli veya açık ideolojik mesajlarını iletmeyi hedeflemişlerdir. Anıtsal yapılar veya büyük ölçekli fiziksel dönüşümler görsel kentsel mekânda bu tür projeleri yöneten karar vericilerin ideolojik amaçlarını nasıl ifade eder? Bu sorunun yanıtı için tezde Ankara'nın son yüzyıldaki fiziksel gelişimi incelenmektedir. Ankara'nın tarihi gelişimi, kimlik, anıtsal yapılar ve kentsel mekân ile ilgili kuramlar ışığında incelenirken üst ölçekli ulusal ve uluslararası bağlamda değerlendirilmiştir. Bu da tarih boyunca kentteki karar vericilerin fiziksel gelişimdeki yönelimlerinin farklılıklarını açıklamaktadır. Tezde kentin tarihindeki iki dönem, 1923'den 1940lara ve ile 2000lerden 2016'ya, aradaki dönemin özeti verilerek incelenmektedir. Sonuç olarak, araştırma bulguları, her iki dönemde de anıtsal yapıların nasıl, belirli detaylarında tamamen farklı olan ancak yaklaşım ve uygulama yöntemleri açısından benzer olan, ideolojik yönlendirimlere – Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün günümüzde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönlendirimlerine – dayandığının anlaşılabilmesi için incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, political power-holders and urban decision makers have ordered or endorsed the placement of awe-inspiring physical structures, or monuments, at visually significant locations within publicly accessible urban areas. These monumental constructions are highly visible, and are meant to convey subtle or explicit ideological messages. How do monuments, or large scale physical transformations, in visual urban space indicate the ideological motives of the decision makers who direct such projects? This thesis follows the physical development of Ankara over the last century to address this question. Theories regarding identity, monuments, and urban space will be applied to Ankara's historical development, as well as the larger national and transnational context the city is situated within. This would help explain the various trajectories of physical development undertaken by the city's decision makers through history. Two phases from the city's history will be examined: 1923-1940s and 2000s-2016, with a relevant summary of the period in between. As a conclusion, the research findings would be analyzed to understand how the monuments in each phase were based on ideological motives that were starkly different in their particular details, but interestingly similar in their approach and implementation method, as embodied by the two decision makers of early and contemporary Turkey, Atatürk and President Erdoğan.