The dynamic response of steel beam-column elements under blast loading
Çelik kiriş-kolon elemanların patlama yükü altında dinamik davranışlarının irdelenmesi
- Tez No: 442136
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz dünyasında, terörist saldırı ve tehditlerin yoğunluğu büyük bir problem haline gelmiştir. Modern toplumların yaşam tarzındaki birçok faktör terörist aktivitelerin gerçekleştirilmesinde kolaylaştırıcı rol oynamaktadır. Gelişmiş toplumlar saldırılar için hedef olabilecek demiryolu, boru hatları, büyük alışveriş merkezleri, havayolları, metro sistemleri, büyük ticaret merkezleri gibi karmaşık ve hassas sistemlere muhtaçtır. Ulusal ve uluslararası alanda her geçen gün artan saldırılar araştırmacıları yapıların patlama yükü altında davranışını incelemeye yönlendirmiştir. Yapı elemanlarının patlama yükü altında nasıl davrandığının daha iyi anlaşılabilmesi için patlama yüküne maruz kalan çelik elemanların davranışını tahmin etmekte kullanılan birçok analitik metod geliştirilmiştir. Patlama yüküne mağruz kalan çelik elemanların davranışını tahmin etmek malzeme özellikleri ve geometrideki lineer olmama durumundan ötürü karmaşık bir problemdir. Bu yüzden patlama yüküne maruz kalan yapı elemanlarının davranışını tahmin etmekte kullanılan analitik metod sonuçlarının doğruluğunu ispat etmek ve model parametrelerinin tahmin sonuçlarındaki etkilerini anlamak gereklidir. Bu çalışmada analitik metotların doğruluğunu ispatlamak için deney sonuçları kullanılmıştır. Patlama yüküne maruz kalan çelik kiriş-kolon elemanların analizi genel kullanım amaçlı sonlu eleman programı ABAQUS ile yapılmış ve malzeme modeli parametreleri kalibre edilmiştir. Kalibrasyon çalışmasında biri elastik bölgede kalan diğeri ise plastik deformasyon gösteren iki model kullanılmıştır. Malzeme modeli, sınır koşulları ve yükleme varsayımlarını içeren bir çok malzeme ve yükleme parametresinin etkisini anlamak için patlama yükü altındaki kolonların tahmin edilmiş sonuçları üzerinde hassasiyet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intensity of terrorist activities and threats have become a major problem in modern world. Several factors in the way modern societies live have made easier to conduct terrorism activities. Developed societies are dependent on complex and vulnerable systems that could be target, such as railways, pipelines, large shopping areas, airlines, subway systems and large business/trade centers. The increase in the number of domestic and international terrorist activities by each passing day have forced researchers to examine the behavior of structures to blast loads. In order to get a better understanding of how structural elements behave under blast loading, a number of analytical methods were developed to predict the response of steel members subjected to blast loading. The prediction of element behavior during blast loading is a complex problem given the effect of geometry and the material nonlinearity on the response. Therefore, it is needed to verify the results of analytical methods used to predict the behavior of structural elements under blast loading and to understand the effect of the model parameters on the prediction results. In this study, first, experimental results were used to verify the analytical methods. General purpose finite element software ABAQUS was used to analyze steel beam-columns subjected to blast loading and the material model parameters were calibrated. Two models, one in elastic range, the other undergoing plastic deformation were used in the calibration study. Sensitivity analyses were then conducted to understand the effect of the many modeling and loading parameters, including material models, boundary conditions and loading assumptions, on the predicted results for the blast loading of columns.