Meta-analysis of gene expression reversals in ageing brain
Gen anlatım geri dönüşlerinin yaşlanan beyinde meta-analizi
  1. Tez No: 442175
  2. Yazar: HANDAN MELİKE DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Beyin yaşlanması, bilişsel kabiliyetler, histoloji ve anatomide yıkıcı değişimlerle karakterize edilir. Buna karşın, beyin yaşlanması altında yatan moleküler yapı, kısmen yaşlanma sürecinin stokastik ve heterojen yapısından dolayı, az anlaşılmıştır. Bu çalışmada, 22 beyin bölgesini kapsayan 1,015 örnek içeren yayınlanmış mikrodizin çalışmaları kullanılarak, yaşlanmada yaşanan gen anlatım değişimleri, doğum sonrası gelişime kıyasla analiz edilmiştir. Yaşlanan prefrontal kortekste çok sayıda gene ait mRNA miktarının ergenlik öncesi seviyeye döndüğüne dair gözlem, bir çok beyin bölgesinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, fonksiyonel analiz, gen anlatım geri dönüşlerinin tutarlı olarak çalışılan tüm beyin bölgelerinde nöronal / sinaptik gen anlatımında düşüşle ilişkili olduğunu, dolayısıyla da bilişsel kabiliyetlerde düşüş gibi yaşlanma ile ilişkili fenotiplerle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Regülasyon analizi, gelişimde anlatımı artan, yaşlanmada ise anlatımı düşen genlerin bir takım trans-regülatörlerle ilişkili olduğunu göstermiştir; buna karşın gelişimde azalıp, yaşlanmada artan anlatıma sahip genlerle ilişkili herhangi bir potansiyel trans-regülator bulunamamıştır. Genel olarak, sonuçlar yaşlanmanın stokastik doğasından dolayı meta-analizin yaşlanma çalışmaları için kritik olduğunu ve yaşlanmada yaşanan gen anlatım değişimlerinin gelişimde yaşanan değişimler bağlamında incelenmesinin yaşlanmanın moleküler mekanizmalarının keşfi için umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brain ageing is characterised by disruptive changes in cognitive abilities, histology, and anatomy. The underlying molecular nature of brain ageing, on the other hand, is little understood, partly due to the stochastic and heterogeneous nature of ageing process. In this study, using published microarray studies spanning 22 brain regions with 1,015 samples, gene expression changes in ageing are analysed in comparison to those in postnatal development. A previous observation that mRNA abundance of a large number of genes in the ageing prefrontal cortex reverses toward pre-adolescent levels, is shown to be a widespread phenomenon across different brain regions. Furthermore, functional analysis reveals that gene expression reversals are consistently associated with decline in neuronal / synaptic gene expression across all studied brain regions, and thus may be linked to ageing-related phenotypes such as decline in cognitive functions. Regulatory analysis show that the genes increasing in expression in development and decreasing in expression in ageing are associated with several trans-regulators, whereas there is no consistent association with any potential trans-regulator for the genes decreasing in expression in development and increasing in expression in ageing. Overall, the results show that meta-analysis is crucial for ageing studies due to the stochastic nature of ageing and that studying gene expression change in ageing in the context of changes in development is a promising approach to discover the molecular mechanisms of ageing.