Defining novel cancer genes, SAGE tags and co-regulated regions of the human genome evolving from the search and identification of novel Wnt/TCF/beta-catenin targets
Wnt/TCF/beta-catenin yolağında hedef taramalarından başlayarak yeni kanser genlerinin ve insan genomu üzerinde birlikte hareket eden bölgelerin tanımlanması
- Tez No: 245848
- Danışmanlar: PROF. AHMET KOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Wnt sinyal yolağı embryo gelişimi sırasında kilit noktalarda görev yapmakta olup, bu yolağın yersiz aktivasyonu tümör oluşumuna yol açabilmektedir. ß-catenin molekülü Wnt yolağının sitoplazmik bir elemanı olup, Wnt sinyallerinin iletiminde merkezi bir öneme sahiptir. Bu tezin ilk kısmında Wnt sinyal yolağı aktif olan hücrelerle aktif olmayan hücreler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bir karaciğer kanseri hücresi olan Huh7 hücrelerinde Wnt sinyal yolağı yapay olarak normalden fazla aktifleştirildiğinde bu hücreler, farede daha agresif ve daha büyük tümörler oluşturmaktadırlar. Wnt aktiviteleri ve tümör oluşturma yetenekleri farklı olan Huh7 hücrelerinin, gen anlatımının seri analizi (serial analysis of gene expression - SAGE) ve mikrodizin yongaları metodlarıyla karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonrasında, bilgisayar destekli promotör analizinin de yardımıyla Wnt sinyal yolağının muhtemelen hedeflediği moleküller belirlenmiştir. Belirlenen aday moleküller arasından BRI3 ve HSF2 genlerinin Wnt hedefi olduğu lüsiferaz raporlama metodu, kromatin imuno çöktürme metodu ve polimerizasyon zincir reaksiyonu gibi metodlarla doğrulanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında yapılan SAGE ve mikrodizin yongası analizi sırasında oluşan gen listelerinin farklı listelerle karşılaştırılarak listedeki genlerden çalışılabilir bir alt küme oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç çerçevesinde, Wnt hedefi adaylarından hangilerinin kanser oluşum sürecinde de önemli olacağını bulmak için literatürde yayınlanmış 49 farklı tümör tipine ait SAGE ve mikrodizin yongası datası analiz edilmiştir. Bu analize kanserlerde ortak gen anlatım kalıpları (common gene expression patterning in tumors ? COGENT) adı verilmiştir. COGENT analizi sayesinde bir genin çok kanser tipinde değişmesinin o gen için belirleyici bir özellik olduğu gösterilmiştir. Eğer bir gen daha fazla kanser tipinde değişiyorsa, o zaman büyük ihtimalle o genle alakalı daha fazla kanser yayını vardır. Fakat, aynı zamanda çok kanserde değişen ve hakkında hiç kanser yayını, hatta hiç yayın olmayan genler de vardır.
Özet (Çeviri)
The Wnt signaling pathway is involved in many differentiation events duringembryonic development and can lead to tumor formation after aberrant activation of itscomponents. beta-catenin, a cytoplasmic component, plays a major role in the transduction ofcanonical Wnt signaling. The first part of this study aimed at identifying novel genes that areregulated by active beta-catenin/TCF signaling in hepatocellular carcinoma-derived Huh7 cellswith high (transfected) and low ß-catenin/TCF activities. High TCF activity Huh7 cells led toearlier and larger tumor formation when xenografted into nude mice. SAGE (Serial Analysisof Gene Expression), genome-wide microarray and in silico promoter analysis were performedin parallel, to compare gene expression between low and high ß-catenin/TCF activity clones,and also those that had been rescued from the xenograft tumors. SAGE and genome-widemicroarray data were compared and contrasted. BRI3 and HSF2 were identified as noveltargets of Wnt/beta-catenin signaling after combined analysis and confirming experimentsincluding qRT-PCR, ChIP, luciferase assay and lithium treatment. In the course of analyzingSAGE and microarray data of Huh7 cells, we felt the need to overlay this data with differentdata sources. Starting with this motivation in the second part of the study, we performed thefirst meta-analysis of SAGE and microarray data together, which we termed common geneexpression patterning (COGENT). By using COGENT data, we introduced the ?being multicancer?concept for genes being differentially expressed in several types of tumors. There arenot only multi-cancer genes but also multi-cancer co-regulated regions (RIDGEs) on thegenome. ?Multi-cancerness? of a gene correlates well with the number publications statingthat gene in a cancer context, its rank within a single study and the number of its orthologs.There are many multi-cancer genes which have not been related to tumorigenesis as yet. Inaddition, there are 81 tumor associated RIDGEs (TA-RIDGEs) on the human genome whichchange similarly in multiple types of tumors. 28 per cent of TA-RIDGEs are paralog clustersand 45 per cent of TA-RIDGEs are specifically associated with tumorigenic changes but notwith changes among normal tissues (NA-RIDGEs). 41 per cent of NA-RIDGEs and 43 percent of TA-RIDGEs are significantly associated with GC rich regions on the genome.