An SSX4 knock-in cell line model and in silico analysis of gene expression data as two approaches for investigating mechanisms of cancer/testis gene expression
Kanser-testis gen ifadesi mekanizmalarının araştırılması için iki yaklaşım: SSX4 model hücre hattının oluşturulması ve gen ifade verilerinin in silico analizi
  1. Tez No: 246241
  2. Yazar: DUYGU AKBAŞ AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ O. GÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
X kromozomu üzerinde bulunan kanser-testis (CT-X) genleri normalde erkek eşey hücrelerinde ifade edilirken, oogonia ve trophoblast hücreleri dışında yetişkin vücut hücrelerinde ifade edilmezler; oysa ki birçok kanser türünde beklenmedik şekilde ifadeleri vardır. CT-X genleri eşgüdümlü olarak ifade edilir ve birçok kanserin kötü gidişatıyla ilişkilendirilmişlerdir. Tümör oluşumu sürecinde CT-X genlerinin yeniden etkinleşmesinden sorumlu mekanizmalar, prognoz ve terapiye yönelik değerlerinden dolayı önem taşımaktadırlar. Bu çalışmada, CT-X gen ifadesinin kontrolünde görevli mekanizmaları tanımlamak amacıyla iki yaklaşım geliştirmeyi hedefledik. Mevcut bulgular CT-X gen ifadesini tetikleyen kilit olay olarak promotora bağlı demetilasyonu işaret etmektedir; ancak bu epigenetik bozulmanın mekanizmaları açıklanmayı beklemektedir. CT-X genlerinin eşgüdümlü ifadelerinin ortak mekanizmalar tarafından düzenlendiğini öngördük. Bu nedenle bir CT-X genindeki mekanizmaların açığa çıkarılmasının tüm diğer CT-X genleriyle ilintili olacağına karar verdik.İlk yaklaşımımız değişik dış etkenlerce oluşturulan, herhangi bir CT-X gen (bu çalışmada SSX4 geni) ifadesindeki değişimlerin izlenmesini sağlayan bir model oluşturmaktı. Bu amaçla bir SSX4 ?knock-in (KI)? akciğer kanseri hücre hattı (SK-LC-17) oluşturmak için, SSX4 genini hedefleyen ve SSX4 promotorundan GFP (yeşil floresan protein) belirteç genini ifade eden bir vektör kullandık. SK-LC-17 akciğer kanseri hücre hattının SSX4 ve diğer CT-X genlerini ifade ettiği bilinmektedir ve bu hücredeki SSX4 promotor bölgesi ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Bu yüzden homojen olarak GFP ifade eden ve SSX4 KI vektörünün doğru olarak yerleştiğinin sekanslanarak doğrulandığı bir tektip hücre (klon) elde ettik. Uzun vadede, bu hücre hattı modeli CT-X gen ifadesinin ? doğrudan epigenetik denetleyiciler olarak ya da dolaylı yoldan epigenetik mekanizmaları etkileyerek işleyen ? transkripsiyona bağlı düzenleyicilerini bulmak için kullanılacak.Bu çalışmada tanımladığımız ikinci deney serisi ile, CT-X gen ifadesinin tüm tümör tiplerinde eşgüdümlü olduğu gözönüne alınarak, CT-X ifadesi olan (CT-X pozitif) ve olmayan (CT-X negatif) doku ya da hücrelerde ayırt edici ifadeye sahip genleri bulmayı sağlayacak bir yaklaşım geliştirmeyi hedefledik. Bu amaca yönelik, değişik tümör ve kanser hücre hatlarına ait, ulaşılabilen veri gruplarını kullanarak bir ?meta-analiz? yöntemi geliştirdik. Geliştirdiğimiz bu yaklaşımı kullanarak, CT-X pozitif grupların negatiflerle karşılaştırıldığında, yüksek bölünme ve metastaz kapasitesini işaret eden gen ifade imzalarını içerdiğini gözlemledik. Yaptığımız ek çalışmalarda, meta-analizde elde edilen veri grupları arasından dokuya özgü değişimlerin etkilerini gözardı etmek için, seçilen bir akciğer kanseri hücre hattı veri grubunda sınıf-tahmini (class-prediction) analizi yaptık. Son olarak, CT-X ifade profilleri bilinen hücre hatlarında onaylanmak üzere, hem meta-analizde hem de sınıf tahmini analizinde ortak davranan bir gen seti belirledik.
Özet (Çeviri)
Cancer/testis (CT) genes mapping to the X chromosome (CT-X) are normally expressed in male germ cells but not in adult somatic tissues, with rare exception of oogonia and trophoblast cells; whereas they are aberrantly expressed in various types of cancer. CT-X genes are coordinately expressed and their expression is associated with poor prognosis in various types of cancer. The mechanisms responsible for the reactivation of CT-X genes during tumorigenesis are of great interest because of their prognostic and therapeutic value. In this study, we aimed to develop two approaches by which the mechanisms underlying the regulation of CT-X gene expression in cancer could be identified. Current evidence implicates promoter-specific demethylation as the key event inducing CT-X gene expression in cancer but the mechanisms of this epigenetic deregulation remain to be explored. We presume that coordinately expressed CT-X genes are regulated by common mechanisms. We, thus, decided that the study of a given CT-X gene could elucidate mechanisms pertinent to all.Our first approach was to generate a a model whereby variations of the expression of an individual CT-X gene, namely SSX4, upon various manipulations could be easily monitored. For this pupose, we used the SSX4 targeting vector to generate an SSX4 knock-in (KI) lung cancer cell line (SK-LC-17) with a GFP reporter gene expressed from SSX4 promoter. SKLC-17 is known to express SSX4 as well as other CT-X genes and its SSX4 promoter has been characterized in detail. We, thus, obtained one clone with homogenous GFP expression verified by sequencing for correct integration of SSX4 KI targeting vector. In the long-term, this cell line model will be used to identify transcriptional regulators of CT-X gene expression that function either in a direct manner as epigenetic controllers or indirectly as effectorsupstream to epigenetic mechanisms.Based on the fact that CT-X gene expression occurs coordinately in all tumor types, the second series of experiments described herein aimed to develop an approach whereby genes, which are differentially expressed between CT-X expressing (CT-X positive) and nonexpressing (CT-X negative) tissues or cells could be identified. Towards this aim a meta-analysis of publicly available microarray datasets from different types of tumors and cancer cell lines was developed. Using this approach, the CT-X positive group was observed to contain gene expression signatures indicative of higher proliferative and metastatic capacity when compared to the CT-X negative group. Additional studies based on class prediction analysis in a lung cancer cell line dataset were performed to compensate for bias due to tissue specific differences between datasets obtained from the meta-analysis. Lastly, we selected a set of genes that behaved commonly in both meta-analysis and class prediction analysis to be validated in cancer cell lines with known CT-X expression profiles.