Transfer edilmiş ada fleplerinde dominant arterin flep beslenmesindeki etkinlik süresi
- Tez No: 44218
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL AYTEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Fleplerin pediküllerinden ayrılma zamanı plastik cerrahide hala bir tartışma konusudur. Bu çalışmada transfer edilmiş ada Heplerinde flebi besleyen dominant arterin flep beslenmesindeki etknilik süresi ve flebi bu artere bağımlı olmaksızın besleyecek neovaskülarizasyon zamanı araştırıldı. Bu amaçla toplam 30 sıçanda 3x4 cm. boyunda inferior epigastrik arter ve ven saplı ada flepleri oluşturuldu ve Abdominal karşı tarafa transfer edildi. Dörder sıçandan oluşan beş grup için aynı boyutlarda flep dizaynını takip eden 2.,3.,4.,5.,6., günlerde operasyon esnasında yerleştirilen ilmik sütürlerle arterleri ligature edildi. Flepler ligasyonu takip eden altı gün süreyle izlendi. Nekroz ve canlı alanları kaydedildi. Altıncı günün sonunda flepler total olarak histolojik inceleme amacı ile çıkartıldı. İkinci, üçüncü gün ligature edilen fleplerde total nekroz dördüncü gün ligature edilenlerde parsiyel nekrozlar izlendi. Beşinci günden sonra fleplerin total olarak canlılıklarını sürdürdüğü görüldü. Beşinci gündeki canlılık oranı istatistiksel olarak da dördüncü güne oranla önem taşımaktaydı (p=0.0053
Özet (Çeviri)
SUMMARY The division time of flaps from the pedicles has still been discussed by plastic surgery. The purpose of this study was to determine and search the timing for neovascularization which may perfuse the flap without depending on the artery and also the duration of effiency of dominant artery which supplies the flap in transferred island flap. For this reason, inferior epigastric arteries and vein pedicled island flaps (3x4 cm) were formed and transferred accross abdominally. On the second, third, fourth, fifth and sixth days following flap design of the same size, on the five experimental groups, with four animals in each one, arteries, were ligated by loop sutures. Flaps were observed during six days following ligation. Necrosis and viable parts were recorded. At the end of the sixth day, the flaps were removed for being examined for histological examination. A total necrosis was evaluated in the flaps which were ligated on the second and third days, and in the ones which were ligated on the fourth day a partial necrosis was evaluated. After the fifth day it was seen that flaps maintained their viability totally. The viability rate on the fifth day was significant as to be compared to the fourth day. Statistical result is (p=0.0053