Propofol anestezisi altında magnezyum sülfatın tavşan serebral iskemi modeline etkisi
  1. Tez No: 44219
  2. Yazar: NECATİ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
57 Özet Günümüzde global ve fokal iskeminin farmakolojik tedavisinde birçok ilaç denenmektedir. Bunlar içinde üzerinde en çok çalışılan N-methly-D-aspartate reseptör antagonistleridir (NMDA). NMDA reseptör aktivasyonu kompetitif ve non kompetitif antagonistleri ile bloke edilebilir. Non kompetetif antagonistlerinden magnezyumun son yıllarda deneysel çalışmalarda fokal ve global serebral iskemi modellerinde infarkt volümü azaltıcı etkisinin olduğu gösterilmiştir. Ancak bu konuda literatürde tam bir fikir birliği yoktur ve çalışma sayısı oldukça azdır. Bu araştırmanın amacı, propofol anestezisi altında global iskemi oluşturulmuş tavşanlarda intravenöz verilen magnezyum sülfat infıizyonunun, serebral korteks hücrelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma planına oniki Yeni Zelanda tavşanı alındı. Deneklerde propofol anestezisi altında trakeostomi açılarak, mekanik ventilasyon uygulandı. Kirişoğlu ve ark. bildirdiği hemorajik hipotansif iskemi modeli ile bir saatlik iskemi oluşturuldu. Cerrahi dönem sonunda deneklerden, glukoz, sodyum, magnezyum, kalsiyum, glutamat, laktat plazma düzeyleri için kan alındı. Bu işlemler iskemi dönemi ve reperfuzyon dönemi sonunda da tekrar edildi. Ayrıca tüm deney boyunca 30 dakika aralıklarla arteriyel kan gazları ve hematokrit analizi için kan örnekleri alındı. İskemi dönemi sonunda denekler randomize iki gruba ayrıldı. Birinci gruba reperfuzyon dönemi süresince 2.5 mmol/kg/saat magnezyum sülfat infuzyonu, ikinci gruba da reperfuzyon dönemi boyunca lml/kg/saat %0.9 NaCl infuzyonu yapıldı. Reperfuzyon dönemi sonunda öldürülen denekler dekapite edildi ve beyinleri çıkarıldı. Beyin dokusundan koranal kesitler alınarak nitroblue tetrazolium boyası ile inkube edildi. Bir hafta %10 formol solüsyonunda bekletildi. Araştırmanın içeriğinden habersiz bir patolog tarafından hemotoksilen-eosin ile boyanan preparatlar, 10 puanlı iskemi skalası ile ışık mikroskobunda- değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda, tavşanlarda oluşturulan hemorajik hipotansif global serebral iskemi modelinde propofol anestezisi altında 2,5 mmol/kg/saat magnezyum sülfat infuzyonu yapılmasının akut dönemde iskemi alanların ve serebral korteks hücrelerinde hasarı önemli ölçüde artırdığı saptandı. Magnezyum sülfatın iskemi koruyucu, tedavi edici etkisi olmadığı ve bu konuda daha çok sayıda çalışmalara gereksinim olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
58 Summary Today many drugs are researched, in the pharmacological treatment of global and focal ischemia. N-methyl-D- aspartate (NMDA) receptor antagonist are the anes that are mostly researched. Activation of NMDA receptors can be bloked by competetive and non- competetive antagonist. In recent years, infarct volume decreasing effect of non- competetive antagonist magnesium sulphate is presented on global and focal cerebral ischemia models. But in literature there is no exact agrement on this subject and the number of researches are not adequate. The aim of this research, is the observation of the intravenous magnesium sulphate infusion effect under propofol anesthesia, in the global and focal ischemia presented rabbits. Twelve New Zeland rabbits are studied in this research on the subjects tracheostomi is opened under propofol anesthesia, and mechanical ventilation is performed one hour ischemia is achieved with hemorrhagic ischemia model,that is informed by Kirişoğlu et al. As surgical anesthesia is reached, blood is taken from the subjects for plasma levels of glucose, sodium, potassium, glutamate and lactate. These procedures are repeated after ischemia and reperfusion periods. İn addition during the whole research blood is taken for the analysis of arterial blood gasses and hematocrite in 30 minute intervals. At the end of the ischemia period subjects are randomly divided in to two groups. During the reperfusion period, in the first group 2.5 mmol/ kg/ hr. magnesium sulphate infusions and in the second group 1 ml/ kg/hr. 0.9 % NaCl infusions are performed. At the and of the reperfusion period the killed subjects are decapitated and thir brains are taken. Coranary sections are taken from the brain tissue and incubated with nitro blue tetrosolium dye. Left in 10 % formaline solution for are week. The preparates are stained with hematoxylen-eosine and evaluated under light microscope with a 10 point ischemia scale by a pathologist who is not informed about the composition of the research. At the end of the research, the acute period ischemia area and cerebral cortex cell damage are found to be increased with 2.5 mmol/kg/hr magnesium sulphate infusion in the rabbits that are presented hemorrhagic hipotansive global cerebral ischemia under propofol anesthesia. The achived opinion is that there is no ischemia preventive and treatment effect magnesium sulphate and there is a need for many researches about this subject.