Seismic behavior assessment of low-rise reinforced concrete structural walls using quasi-static reversed cyclic loading protocol
Az katlı, perde duvarlı betonarme yapılarda statik benzeri tersinir çevrim yüklemesi altında sismik davranış incelemesi
  1. Tez No: 442199
  2. Yazar: POURANG EZZATFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CANBAY, PROF. DR. GÜNEY ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Az ve orta yükseklikli betonarme yapılarda kullanılan perde duvarlar (yükseklik-uzunluk oranı 1 ile 3 arasında olan) günümüzdeki araştırmalarda daha yoğun şekilde yer almaktadır. Bu yükseklik aralığındaki binalarda kesme ve eğilme etkileşimi göçme davranışını belirlediği için, bu yapıların göçme davranışının önceden tahmin edilmesi karmaşık ve güçtür. Yüksek (yükseklik-uzunluk oranı 3'den büyük olan) perdelerin sismik davranışı büyük ölçüde bilinmektedir ve bunların sismik davranışına ilişkin teorik varsayımlar deneysel çalışmaların sonuçlarıyla uyumludur. Ancak az ve orta yükseklikli betonarme perde duvarların sismik davranışı, göçme modu, yatay yük taşıma ve deformasyon kapasitesinin tespiti için teorik ve deneysel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Perde duvarlar ile ilgili literatürde bulunan deneysel çalışmaların çoğu çerçevelerden bağımsız betonarme perde duvarlar üzerinedir. Çerçeve ile bağıntılı büyük ölçekli perde duvarların deprem yükünün etkisini temsil eden deneysel çalışmalar çok azdır. Çerçeve elemanlarla bağlantılı perde duvarların sismik davranışının incelenmesi için, ½ ölçekli 3 katlı 3 açıklıklı orta açıklığında perde duvar bulunan 2 adet betonarme çerçeve ile deney yapılmıştır. Seçilen deney elemanlardan ilki TDY-2007 ve TS500-2000 yönetmelikleri doğrultusunda tasarlanmışken, diğer deney elemanı TDY-1975 ve TS500-1981 baz alınarak tasarlanmış. Seçilen deney betonarme perde duvarlar için ASCE/SEI41-13 ve TDY-2007 tarafından öne sürülen ve doğrusal olmayan analizlerde kullanılan modelleme parametreler ve kabul kriterler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reinforced concrete shear walls of low- to mid-rise residential buildings, having height to length ratio ranging from 1 to 3, are more of a concern in research studies in recent years. Since the failure mode of these walls depends on the interaction between shear and flexural action, predicting the failure mode of this type of shear walls is not straight forward. While seismic behavior of highrise walls (i.e. aspect ratio greater than about 3) is almost known and theoretical assumptions matches well with experimental findings, experimental and theoretical studies are still demanding to better understand the seismic behavior, failure modes, lateral load bearing and deformation capacities of low- to mid-rise RC shear walls. Most of the available experimental studies within the relevant literature were done on isolated cantilever RC walls in laboratories. However, simulating the effect of earthquake loads on large scale RC shear walls surrounded by frame elements is very rare. In order to investigate the seismic performance of the RC shear walls in conjunction with other structural elements as a system in low- to mid-rise buildings, two ½ scaled three-story three-bay RC test frames with RC shear wall in middle bay were tested. One of the specimens was designed to Turkish earthquake code (TEC-2007) and Turkish reinforced concrete practice code (TS500-2000) and the other was designed according to TEC-1975 and TS5001981. Modeling parameters and acceptance criteria for nonlinear analysis given by ASCE/SEI41-13 and TEC-2007 for the investigated RC shear wall specimens were assessed.