Analysis of price-only and revenue sharing contracts in a reverse supply chain
Bir tersine Ÿtedarik zincirinde fiyat ve gelir ortaklığı kontratlarının analizi
  1. Tez No: 442209
  2. Yazar: MAJID BIAZARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Orijinal Ürün Üreticileri, kullanılmış ürün toplama ve elleçleme gibi geri-alım aktivitelerini, ürünlerin tersine akışı temel faaliyet alanları olmadığından, kısmen ya da tamamen taşerona verirler. Fakat taşerona vermeyle ortaya çıkan merkezi yönetimsiz bir tedarik zinciri yapısında lokal optimizasyon bütün zincirin zarar görmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda, merkezi yönetim eksikliğinin etkilerini azaltmak için değişik tiplerde kontratlar önerilmiştir. Bu çalışmada, rassal taleple karşı karşıya olan bir üreticiyle kullanılan ürünleri toplayan bir toplayıcıdan oluşan iki seviyeli bir tersine tedarik zinciri incelenmiştir. Sadece fiyat, ve gelir ortaklığı kontrat tipleri için, merkezi olmayan karar verme süreçleri, hem üretici hem toplayıcının liderliği durumunda analiz edilmiştir. İki firmaya da pozitif kar sağlayarak tedarik zincirini koordine eden bir fiyat kontratının varlığı gösterilmiştir. Ayrıca, zinciri koordine eden bir grup gelir ortaklığı kontratının varlığı gösterilmiştir. Bu kontrat biçimi, fiyat kontratıyla karşılaştırıldığında firmalara müzakerelerde daha fazla esneklik sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, problem parametrelerinin optimal kararlar ve koordinasyonu sağlayan kontratlar üzerindeki etkileri, kapsamli bir sayısal çalışmayla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Original Equipment Manufacturers prefer to fully or partially outsource take-back activities, such as used product acquisition and handling, since dealing with reverse flow of goods is not their core competency. However, outsourcing may cause the supply chain to suffer from local optimization that results from decentralization. In such cases, different forms of contracts are offered to reduce the effects of decentralization. In this study, we consider a two-echelon reverse supply chain where a remanufacturer, facing a random demand, orders from a collector, which is in charge of used product acquisition. We analyze the decentralized decision making process under both the remanufacturer's and collector's lead considering both price-only and revenue sharing contracts. We demonstrate that there exists a wholesale price that can coordinate reverse supply chain and allocate positive profits for both parties. We also show that there exist a menu of revenue sharing contracts that can also coordinate reverse supply chain, which provides more flexibility for negotiation between parties compared to the wholesale price-only contact. Furthermore, we investigate the effects of problem parameters on the optimal decentralized decisions and coordinating contracts through an extensive numerical study.